Çocuklarda göz muayenesinin önemi

Çocuklarda gözdeki kırma kusurlarının erken yaşta tespitinin önemine göze çarpan eden uzmanlar, nesneleri görmek için pozitif yaklaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapatan çocukta görme tembelliği olabileceği konusunda uyarıyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şube Başkanı Dr. Firdevs Örnek, çocuklarda gözdeki kırma kusurlarının erken yaşta tespitinin önemine işaret ederek, Çevreye karşı aldırışsız, nesneleri görmek için pozitif yakında olacak olan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapatan çocukta görme tembelliği olabilir dedi.

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 30. Ulusal Oftalmoloji kursunda göz kusurlarının tedavisinde aktüel yaklaşımlar ele alındı.

Optik, Refraksiyon ve Rehabilitasyontemasının işlendiği, bin 300 dolayında göz hekiminin katıldığı toplantıda, optik, refraksiyon, rehabilitasyon, kontakt lens birimlerince düzenlenen uygulamalı kurslar düzenlendi.

Kornea ve şaşılık birimlerince interaktif vaka sunumlarının da yapıldığı toplantıda, gözün kırma kusurları, görme kalitesinin değerlendirilmesi, objektif ve subjektif tetkik yöntemleri, presbiyopi tetkik yöntemleri, miyopi, hipermetropi, astigmatizma, gözlük camları ve gözlük çerçevelerinin özellikleri, gözlük tashihinin görme kalitesine etkileri, az görenler ve rehabilitasyon, eksik görebilen çocuklara teşebbüs, presbiyopi cerrahisi, kontakt lensler ve görme kalitesi gibi konular üstünde sunumlar yapıldı.

Toplantıda ele alınan konularla ilgili veri veren Misal, Çocuklarda gözdeki kırma kusurlarının erken yaşta tespiti fazla önemlidir. Bu yaş grubunda düzgün yapılacak görme ve gözlük muayenesi çocuğun ileriki dönemde göz tembelliğinden kurtulmasını sağlar dedi.

Anne ve babada görme bozukluğu bulunması halinde çocukta da benzer sorunun ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğuna göze çarpan eden Örnek, bu durumdaki şahısların çocuklarını erken yaşta tetkik ettirmeleri önerisini dile getirdi.

Örnek, şunlara dikkati çekti:

Çevreye aleyhinde aldırışsız, nesneleri ya da televizyonu bakmak için pozitif yakında olacak olan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapayan çocukta görme tembelliği olabilir. Çünkü çocuk sokağa çıkınca dingin olan gözünü kapatır. Ayrıca göz yapısı normalden büyükse, göz bebeğinde beyazlık varsa, göz bebekleri büyükse başka göz rahatsızlıklarından da şüphelenilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.