Gözlerinizi ovmayın

Gözlerinizi ovmayın

Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Özkök, gözlerde batma, yanma, kaşıntı gibi belirtiler veren göz kuruluğunun tedavisi nedir ve nelere uyarı edilmelidir sorularına yanıt verdi.

Ciddi bir afiyet sorunu olan “göz kuruluğu” hakkında önemli bilgiler veren Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Özkök, “Gözlerde batma, yanma, kaşıntı ve yabancı bir madde bulunması hissi, rüzgar ve dumana karşı fazla hassasiyet, okuma sonucu, göz yorgunluğu, kontakt lens kullanmada güçlük, göz içi ve çevresinde ‘sekresyon’ adı bahşedilen ip benzeri oluşumlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

Menopoz sonrasında kuru göz şikayetleri artar

Gözyaşının, göz sağlığında fazla manâlı olduğunu dile getiren Op. Dr. Ceyhun Özkök, “Kuru göz, gözyaşının yetersizliği durumudur. Kişide, gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmamaktadır veya gözyaşının tatmin edici salgısı olmasına rağmen gözyaşında kalite bozukluğu vardır. Gözyaşı tabakasında bulunan; mukus tabaka, apaçık sulu (aköz) tabaka ve en dışta yağlı (lipid) tabakanın herhangi birinin eksikliği ya da bozukluğu, kuru göz şikayetlerine neden olur.

Şikayetler ortaya çıktığında mutlaka bir göz doktoruna başvurulması gereklidir. Gözyaşı salgısı, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Göz kuruluğu ayrıca erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilir. Menopoz sonrası kadınlarda, hormonal dengelerin bozulmasına emrindeki olarak vücutta değişken salgılayan bezlerin de azalması ile birlikte, kuru göz şikayetlerinde artma görülür” şeklinde konuştu.

Belirtileri ve tedavisi

Dr. Ceyhun Özkök şu ifadeleri kullandı: “Göz kırpma refleksinde bozulma, duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekanlarda ısıtma yöntemleri gibi çevresel faktörler, göz damlalarına ve merhemlerine aleyhinde alerji, bilgisayar kullanırken, okurken veya itinalı bir şekilde bir yere bakarken, iki göz kırpma arasında geçen sürenin eksik olması, blefarit (göz kapağında görülen iltihabi bir rahatsızlık) entropion (göz kapağının içe döndüğü bir hastalık) ektropion (göz kapağının göz yuvarlağından sarktığı bir hastalık) olarak sıralanabilir.

Gözlerinizi ovuşturmayın

Gözü nemli tutabilmek için, yapay gözyaşı damlası ve jeli kullanılır. Günde 4-5 kereden daha sık kullanımlık veya tek kullanıma yerinde preparatlar da önerilir. Ama bu önlemler, ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kaybını azaltmak için; gözyaşı boşalma kanallarına geçici tıkaç uygulaması veya benzer bölgenin daimi olarak lazer ile kapatılması uygun olabilir. Belirtilmiş aralıklarla bilinçli olarak göz kırpın. Gözyaşlarının havaya maruz kalarak buharlaşmasını yavaşlatmak için klima, pervane ve saç kurutma makinesi gibi aletlerden gözlerinize doğrudan doğruya hava üflemesinden kaçının. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkacaksanız, gözlerin etrafını saran gözlükler takın. Gözlerinizi ovuşturmayın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.