Dijital ekran çocuklar için büyük risk

Uzun süreli ekran ışığına maruz kalan çocukların ergonomik hastalıklarının yanı sıra göz hastalıklarının olması da yüksek olasılık taşıyor.

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması, zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra değişik göz problemlerini de beraberinde getiriyor” diyor

Tüm dünya çapında yapılan farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar bilgisayar kullanımının, mektep öncesi çocukların ileriki yaşlarındaki başarısını arttırdığını söylüyor. Oysa bu koşul çoğu zaman yanlış anlaşılabiliyor ve bilgisayar kullanımı konusunda aşırıya kaçılabiliyor. Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması ise zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra dağıtılmış göz problemlerini de beraberinde getiriyor. Bu ışık ekranları, bütün dijital cihazlarda bulunurken gözler için de önemli bir risk sebebidir.

AŞIRI BİLGİSAYAR KULLANIMI MYOPİYİNİN ARTIŞINI HIZLANDIRIYOR

Halk arasında bir kısım, bilgisayar kullanımının ya da oyunların myopinin ortaya çıkmasında etkisi olduğunu düşünürken, bir kısım da tam tersi görüşünde. Lakin yapılan araştırmalar, tek başına bilgisayar kullanımının miyopinin ortaya çıkmasında anlamlı bir etkisi olmadığını fakat artışını hızlandırdığını gösteriyor. bu nedenle çocukların bilgisayar başında geçirdiği süre, belirli bir program dahilinde gözlem aşağı tutulmalıdır.

ÇOCUKLARIN MAVİ IŞIĞA MARUZ KALMA ORANI AZALMALIDIR 

Bilgisayar, iPad ve cep telefonları gibi dijital cihazlar insan hayatındaki yerini her geçen gün daha da arttırıyor. Diğer Taraftan bu cihazların kullanım yaşı fazla minik oranlara kadar düşmüş durumda. Dijital cihazları çocukların hayatından tamamen hariç tutmak mümkün olmuyor. Ama gözlük kullanan çocukların gözlük camlarını mavi filtreli bir camla başkalaşmak sorunun çözümüne muavin olacaktır. Gözlük takma gerekliliği olmayan çocuklara ise dijital ekranlar karşısında kullanılmak üzere UV ve mavi ışık filtresi olan huzur veren bir gözlük alımı faydalı olabilir. Bu camlar fazla hafif renklere sahip olmakla birlikte her türlü aktivite esnasında da kullanılabilir. Hem özel olarak tasarı edilen antirefle kaplamalı camlar da mavi ışıktan koruma özelliği taşır.

BİLGİSAYAR KULLANIMINA BAĞLI MYOPİ RİSKİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Çocukluk döneminde miyopinin oluşmasında en önemli faktör genetik özelliklerdir. Bir Takım araştırmalar çocuklukta gözü zorlamanın, özellikle de fazla bilgisayar kullanımının miyopiyi hızlandırdığını gösteriyor. Uzmanlar da bilgisayar kullanımının kitap veya gazete okumakla kıyaslandığında ekranlı cihazların gözü daha fazla yorduğu konusunda aynı fikirde olan. Birtakım çalışmalar ise tek başına bilgisayar kullanmanın veya çok okumanın myopiyi ortaya çıkarmadığını söylüyor. Fakat eğer çocuğun yerinde genetik daha alçak yapısı varsa, normalde hakim olmayan bu genler bilgisayar ya da fazla yoğun yakın egzersiz ile faal hale gelerek myopi artışını hızlandırabilmektedir.

ÇOCUKLAR SIK SIK BİLGİSAYAR BAŞINDAN UZAKLAŞMALIDIR 

Bir Takım basit önlemler çocukları bilgisayarların zararlı etkilerinden koruyabilir. Favori fazla yorgunluğu eksilmek için çocukların çoğu kez bilgisayar başından ayrılması bu önlemlerden biridir. Keza çocuklar her 20 dakikada bir 5 metre ve ilerisine asgari 10 saniye bakmalı, sonradan bilgisayar kullanımına devam etmelidir. Bu kolay çalışma göz kaslarını dinlendirir ve gözü rahatlatır. Bunların yanı sıra ebeveynler, bilgisayarın, kitaplar, sanat, müzik, tiyatro ve dış ortam aktivitelerin yerini almaması için uğraş göstermeli ve bu alanlar konusunda çocukları desteklemelidir. Hem çocukların kuvvet içermeyen bilgisayar oyunları seçmesine, kullanacağı programların da konuşma ve öğrenme yeteneğini geliştirici özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

DÜZENLİ MUAYENE ÇOK ÖNEMLİ

Çocukların her yıl ahenkli göz muayenesi yapılmalı, eğer göz ya da görme ile ilgili bir problem varsa uzman desteği alınmalıdır. Huysuz durumda gözde kayma, sık göz kırpma, kaşınma, kırmızı göz, yan bakma, okurken ivedi yorulma, satır atlama, flu görme gibi problemler yaşanabilir. Bilgisayar uygulamak çocukların yaşamının ve eğitiminin ayrılmaz bir parçası. böylece içten uygulama ve düzenli göz muayenesine çok fazla itina gösterilmelidir.

ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARA BAĞLI SAĞLIK SORUNLARINI AZALTABİLMEK İÇİN BU ÖNERİLERE DIKKAT!

Çocuklar bilgisayar kullanırken nötral pozisyonda ve dar oturuyor olması önemlidir. bu nedenle;

Baş boyun üzerinde dengelenmiş durmalı,

Öne veya arkaya eğilmemeli,

Bilgisayar ekranı göz seviyesinden 15 derece altında olmalı,  

Sırt düz omuzlar arkaya dürüst lakin gevşek olmalı,

Klavye üzerine dürüst eğilmemeli,Kolların üst kısmı gövdeye yakın ve gevşek olmalı,

Kolların ön kısmı ise masa üzerinde düz durmalı,

Bilek fazla kıvrılmamalı,

El ve ön kol az daha aynı hizada olmalı,

Ayaklar yere veya etap uzatacak bir yer varsa oraya düz olarak basmalı,

Dizler ise 90 derece açı yapmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.