Gözaltı Morlukları ve Nedenleri

Göz altı morluklarının başlıca 3 sebebi vardır .Bunlardan birincisi göz altı derisindeki pigmentin artması, dolayısıyla göz altının kahverengine dönüşmesidir. İkinci sebep, göz altı derisindeki incelme sonucu damarlardaki kanın görünmesidir. Üçüncüsü ise yaşlanmaya bağlı olarak göz altı derisinde gölgelenmelerin oluşmasıyla göz altı morluklarının meydana gelmesidir.

Göz altı morluklarının sebeplerini daha derinlere inerek incelemek istersek farklı farklı sebeplerle karşılaşırız.
En başta kalıtsal etkenler söz konusudur. Pakistan Afganistan gibi ortadoğu ülkelerinde ten rengine bağlı olarak bu bölgeler daha koyu renklidir. Alerjik bünyesi olanlar ve astım, egzama gibi hastalığı olanlarda gözaltının kaşınması sonucu deri tahriş olur ve gözaltı morluğu görülebilir. Ayrıca yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, güneşte fazla kalınması da göz altı morluğuna sebebiyet verir. Son olarak hiç hoş olmayan bir durum da olsa, cisim veya kişi kaynakla sebepler yüzünden göz ve çevresine darbe almak göz altı morluğuna sebebiyet veren faktörler arasındadır.

1- Özellikle hassas bir cilde sahipsek güneşli günlerde cilt yapımıza uygun kremler kullanmalıyız.

2- Uzun saatler uykusuz kalmamaya dikkat etmememiz gerektiği gibi uyku düzenini de oturtmalıyız.

3- Sebze ve meyve içerikli beslenmeye özen göstermeliyiz (havuç göz ve çevresine çok faydalıdır).

4- Zararlı ışık kaynalarına çıplak gözle bakmamalı, ultraviyole olarak tabir edilen mor ötesi ışınlardan gözlerimizi korumalıyız.

5- Güneş gözlüğü kullanımı çok önemlidir. Yaz mevsiminde, özellikle öğlen saatlerinde güneş gözlüğü takmalıyız.

6- Teknolojik aletleri kullanırken gözümüzle olan mesafesini iyi ayarlamalıyız.

7- Baş ağrısının da göz morarmasına sebep olacağını unutmamalıyız. En azından bir ağrı kesici ilaçla her ikisinin de önüne geçmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.