Göz Kontrol Teknolojisi Türkiyede

Türkiye’de ilk defa kullanılacak Göz Kontrolü Teknolojisi, hastalara yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Hareket kabiliyetini kısmi veya tamamen yitirmiş hastalar için umut ışığı olan teknoloji, hastaların sadece göz hareketleriyle iletişim kurmalarını sağlıyor. Dünya ile iletişim kurabilmesi için özel ihtiyaçları olan kişilere yönelik geliştirilen teknoloji; ALS, Otizm, Rett Sendromu, Serebral Palsi, Ağır Romatizma hastalarına, Nörölojik Gelişme Geriliği olan çocuklara, Tramvatik Beyin Hasarlarına, inme geçirenlere, Kısmi Felçlilere ve Omurilik Felçlilerine umut ışığı oluyor.

Hareket kabiliyetini kısmi veya tamamen yitirmiş hastalar için geliştirilmiş Göz Kontrol Teknolojisi, infrared teknolojisinden yararlanarak, hastaların baktıkları ekran üzerindeki alanları, kullanıcıyla etkileşimli hale getiriyor. Göz hareketiyle ekrandaki harfleri seçen kişi diyafon yardımıyla etrafındakilerle iletişim kurabiliyor. Hastalar, göz kontrol teknolojisi sayesinde bakılan alanlar üzerinde, mouse ve klavye ile yapabildikleri işlemlerin yanı sıra, Tobii Technology’nin sunduğu özel yazılımlar sayesinde, çeşitli komut ve uygulamaları kolayca seçebiliyor. Herhangi bir harekete ihtiyaç duymayan hastalar, bilgisayar kullanıp sosyal medya uygulamalarına erişebiliyor, cep telefonuyla acil durum aramaları gerçekleştirebiliyor, mesaj atabiliyor, cümle yazarak ya da belirli kelime gruplarını seçerek bilgisayar yardımı ile konuşabiliyor, TV kumandasını kontrol edebiliyor, acil durumlarda alarm verebiliyor ve gerekli kurumları arayabiliyor.

Dünya ile iletişim kurabilmesi için özel ihtiyaçları olan kişilere yönelik geliştirilmiş teknoloji; ALS, Otizm, Rett Sendromu, Serebral Palsi, Ağır Romatizma hastalarına, Nörölojik Gelişme Geriliği olan çocuklara, Tramvatik Beyin Hasarlarına, inme geçirenlere, Kısmi Felçlilere ve Omurilik Felçlilerine umut ışığı oluyor.

Engelli Çocuklar Gözle İletişim Kurmayı, Okumayı ve Hayatı Öğreniyor
Göz Kontrol Teknolojisi doğuştan engelli çocuklara da hayatı öğretiyor. Doğuştan engelli çocuk, dünyayı ve iletişim kurmayı bu teknoloji sayesinde öğrenip, iletişim yeteneğini geliştirebiliyor. Hayatında hiç iletişim kuramamış engelli çocuklar, bu ürün ile okuyup, yazabiliyor, diafon yardımıyla konuşabiliyor.

Göz Kontrol Teknolojisi öğrenim zorluğu çeken, zeka geriliği ya da benzeri mental problemler yaşayan çocuklar için de iletişim geliştirici ürünler olarak kullanılıyor.

Göz Kontrol Teknolojisi Tobii Technology’nin, Türkiye temsilciliğini yürüten Caretta Yazılım tarafından Türk kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.