Göz Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Göz Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Göz kaşıntısı genellikle alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Göze bağlantı eden yabancı bir maddeye (alerjen) bağışık sistemi tepki verdiğinde histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmaya niçin olur.

Göz kaşıntısı ile hepimiz ara sıra karşılaşırız. Toz gibi ufak maddeler gözlerimizde birkaç dakika süren kaşınma şehvetli ortaya çıkarabilir. Lakin, bir takım sağlık problemleri saatler, günler, hatta aylar süren kaşıntıya niçin olabilir. Bunlar çoğu vakit tıbbi bakıma gereksinim duyulan durumlardır.

Göz Kaşıntısı Nedenleri – Alerjiler
Göz kaşıntısının en yaygın nedeni alerjilerdir. Alerjik konjonktivit olarak da adlandırılan göz alerjilerinin dünya üzerinde 5 insandan 1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Göz alerjileri iki kategoride incelenebilir:

Mevsimsel Alerjiler
Yılın belli zamanlarında ortaya çıkan mevsimsel alerjiler göz kaşıntısına sebep olabilir. bahar nezlesi mevsimsel alerjilerin olağan bir formudur. Cisim havadaki polene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Farklı polenler insanları farklı etkilediği için, sizin gözleriniz kaşınırken, göz alerjisi problemi olan bir birey aynı anda bu sorundan etkilenmeyebilir.

Kesintisiz Alerjiler
Bu alerjiler yıl her tarafında devam edebilir. Kapalı etraf alerjisi olarak da bilinir. Çünkü konut tozu belirtilerin başlıca sebebidir. Konut tozu mantar sporlarını, küfü ve hayvan kepeğini tuttuğu için ve bu maddeler bağışıklık sisteminizin reaksiyon vermesine sebep olduğu için alerjiye neden olur. Hem spesifik bir takım tetikleyicilerin de göz kaşıntısına neden olduğunu fark edebilirsiniz.

Göz Kaşınıtısı Nedenleri – Diğer Durumlar
Göz kaşıntısına niçin olabilecek çeşitli durumlar şunlardır.

Tanıdık Olmayan Maddeler
Bir kirpik veya bir tutam kir gözde kaşınmaya niçin olabilir. Göze giren yabancı cisme karşısında cisim hemen enflamatuar bir tepki gösterir, bu da gözde sulanma ve göz kaşıntısı olarak kendini gösterir.

Korneanın Çizilmesi
Gözün ön yüzeyi korneanın çizilmesiyle göz hasar alabilir. Bu sorun bir maddenin göze sert bir teması ya da bir göz enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu çizik gözü her kırpışınızda hastalık verir ve favori iltihaba, kaşıntıya neden olur.

Göz Enfeksiyonu
Virüsler, bakteriler, mantarlar gibi bazı organizmalar favori enfeksiyona niçin olarak, göz kaşıntısı yaratabilir. Bu enfeksiyonlar gözün beyaz kısmını (konjonktiva) ya da ön kısmını (kornea) etkileyebilir.

Göz Kuruluğu
Gözü ıslatmak, yağlandırmak ve korumak için yeterince göz yaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu meydana gelir. Bunun sonucu favori iltihap ve kaşıntı ortaya çıkar. Enfeksiyonlar göz kapaklarını da etkileyebilir. Bu durumda da blefarit (göz kapağı yangısı) oluşur. Göz enfeksiyonları kontakt lens kullananlarda daha yaygındır.

Kontakt Lensler
Kontakt lensler göz yüzeyinde kuruluğa neden olacağı için, kaşıntı yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.