Göz Kapağı Kaşıntısı Niçin Olur?

Göz Kapağı Kaşıntısı Niçin Olur?

Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

Göz kapağında kaşıntı olmasının nedenleri hakkında uzmanlarımız bilgilendirdi. Göz kapağı kaşıntısı sebepleri bakın neler ve göz kapağı kaşıntısı hangi hastalıkları habercisidir?

Göz kapaklarındaki kaşıntıya çoğunlukla göz kapaklarının tahriş ve enfekte olması gibi vaziyetler kapı aralar. Yanı sıra alerjiler, enfeksiyonlar ve uyku eksikliği de göz kapaklarınızın kaşınmasına kapı aralayabilir.  Göz kapağı kaşıntısı birçok vaziyette tek bir bulgu değildir buna çoğunlukla kızarıklık, şişme, gözlerde kum varmış gibi bir his, tahriş duygusu, şişkinlik ve göz yaşı imalatımın artması ve keza de akıntı gibi belirtiler de eşlik eder.

bahar nezlesi yada göz için kullanılan makyaj malzemeleri göz kapaklarında alerjik tepkiye kapı aralayan etmenlerdir. Alerjinin göz kapağı iç astarında yada göz akında alana gelirse bu rahatsızlık “alerjik konjonktivit” olarak isimlendirilir.

Göz kapağı kenarı yada hududundaki enfeksiyonlardan Blefarit (göz kapağı kenarındaki inflamasyon), Salazyon (göz kapağındaki bir yağ bezinin irini) ve arpacık (göz kapağındaki kirpik folikülü veyahut bir yağ bezine yerleşmiş bakteriyel enfeksiyon) birçok vaziyette göz kapağında kaşıntı olarak semptom verir.

Nadir rastlanır bir şart olsa da, göz kapağı kaşıntısı anafilaksi habercisi olabilir. Anafilaksi hayatı eden bir vaziyettir ve göz kapağı kaşıntısını akla getirmeyecek değin ani görünüm kaybı, şuur farklıkları, zor bitik alma, yüzde, dilde ve dudaklarda ani şişme gibi daha önemli belirtilere kapı aralar.

Göz kapağı fazla hassastır ve bu bölge kan damarı ve sinirler itibariyle zengindir. Bu yüzden buradaki hafif bir enfeksiyon göz kapaklarınızın kaşıntı biçiminde cevaplamasına kapı aralar. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Blefarit
  • Salazyon
  • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
  • Konjonktivit (göz yüzeyinin irini)
  • saman nezlesi veya hayvan tüyü, toz, kozmetik ürünler ya da polene karşı gösterilen alerjik tepki
  • Makyaj veya kişiye özel bakım ürünlerine karşısında alrjik tepki (kontakt dermatit)
  • Arpacık

Göz kapağı kaşıntısı nasıl geçer?

Göz kapağındaki enfeksiyon hayatı korkutma edecek yada görüşünüzü etkileyecek değin ciddi değildirler ve çoğu vaziyette birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Evde soğuk pres yapılarak yada reçetesiz satılan antihistaminikler kullanılarak göz kapağı kaşıntısı azaltılabilir ama ellerinde gözlerden uzakta tutulması önemlidir. Aksi durumda tahriş gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.