Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Hepimizin ara sıra başına gelen ve yaygın şekilde muzdarip olduğumuzu söylediğimiz göz altı torbaları ne eyvah ki bazılarımızı çok daha önemli etkilediği için, göz altı torbaları nedenleri hakkında öğretmek istedik. Bu Nedenle göz altı torbası sebeplerine karşısında önlem alabiliriz.

Estetik açıdan epeyce kötü bir görünüme neden olan, bizi olduğumuzdan yaştan daha büyük bildiren göz altı torbaları bir türlü geçmiyorsa, altında yatan başka sorunlar var demektir. Çoğunlukla ara ara karşılaştığımız göz altı torbaları nedenleri yorgunluktur. Fakat uzun süredir geçmiyor ve dermansızlık kaynaklı değilse işte göz altı torbası oluşmasının öteki sebepleri:

Göz Altı Torbaları Nedenleri

Yaşlanma: Yaşın ilerlemesine ast olacak deride incelme ve sarkma olması, göz altında torbalar oluşmasına neden olur.

Beceriksiz Uyku: Uzun ve bezginlik bir gecenin peşinde sabah göz altı torbaları ile uyanmak hepimizin başına gelmiştir. Eğer kesintisiz uykusuzluk sorunu yaşıyor ve uyku düzensizliği mevcutsa göz altı torbalarınız geçmeyecek demektir.

Stres: Her sorunun başı olan stres, göz altı torbalarının da oluşmasında rol oynuyor. Gerginlik göz kaslarını etkilediği için zamanla gözler diri tutan yağ kesecekleri fıtıklaşıyor ve göz altı yer çekimine karşısında koyamıyor.

Su Kaybı: Gün içinde yeteri oranda su içilmemesi cildi kötü etkiliyor. Erkekler günde 13 kadeh, kadınlar ise 9 kadeh su içmelidir.

Kalıtımsal: Sahiden göz altı torbalarının en sık rastlanan asıl nedeni aileden kaynaklanıyor olmasıdır.

Alerji ve Soğuk Algınlığı: Toz duman alerjisi ya da gıda alerjisi, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda göz altı torbalarını tetikler.

Gözleri sürekli ovup kaşınmak: Göz altı derisi çok alıngan bir yapıda olduğu için, kesintisiz gözleri ovup kaşımak dokunun hasar görmesine neden olur.

Ödem: Vücudun su toplaması sorunu da göz altı torbalarına yol açar.

Içki ve sigara tüketimi: Alkol ve sigaranın vücuda zararlarından biri de, göz altındaki hassas deriyi olumsuz etkilemesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.