Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz Ağrısı Niçin Olur?

Göz ağrısı, göz yüzeyinde pürüzlülük şehvetli, yanma veya kaşınma şehvetli olarak ortaya çıkabilir. Yüzeydeki ağrı genelde tanıdık olmayan bir maddeden, enfeksiyondan veya incinmeden kaynaklanır. Bu müşteri bir sızı çoğu süre göz damlaları ya da dinlenmeyle kolayca çare edilebilir.

Gözün içinde ortaya meydana çıkan ağrıda ise, acıyan, pütürlü, saplanan ya da çarpıntı biçiminde bir sancı hissedilebilir. Bu müşteri bir sancı daha önemli bir tedavi gerektirebilir ama nadiren daha ciddi bir problemin habercisidir.

bununla beraber, göz ağrısına görme kaybı eşlik ediyorsa, acil olarak bakılması gereken tıbbi bir durumla aleyhinde karşıya olabilirsiniz. Hemen bir göz doktoruyla görüşmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Gözün Yüzeyindeki (Oküler)  Göz Ağrısı Nedenleri
Aşağıdakiler göz yüzeyinde ortaya meydana çıkan ağrının nedenleri olabilir.

Tanıdık Olmayan Bir Madde
Göz ağrısının en yaygın sebebi göze tanıdık olmayan bir maddenin temas etmesi veya kaçmasıdır. Kirpik, bir tutam leke, makyaj malzemesi veya diğer bir madde göze girdiğinde, favori iritasyon (tahriş), kırmızılık, sulanma ve ağrıya niçin olabilir.

Konjonktivit (Göz Nezlesi)
Konjonktiva göz kapaklarının iç yüzeyi ile gözakının bir kısmını örten ince bir zardır. Bu zar enfeksiyon ya da irin kapabilir. Çoğunlukla bunun sebebi bir enfeksiyon ya da alerjidir. Sızı çoğunlukla orta düzeyde olsa da, cerahat kaşıntıya, kızarıklığa ve irin atımına neden olur.

Kontakt Lens Tahrişi
Geceleri kontakt lens takan kişilerde ya da lenslerini düzgünce dezenfekte etmeyenlerde iritasyona (tahrişe) veya enfeksiyona emrindeki göz ağrısı görülebilir.

Kornea Abrazyonu
Kornea, gözü kaplayan saydam yüzeye bahşedilen isimdir. Kornea yaralanmalara aleyhinde fazla hassastır. Korneal abrazyon olan kişiler, gözün içinde bir şey var gibi hissederler. Bu durumda, tanıdık olmayan cismi çıkarmayı amaçlayan gözü yıkama gibi tedaviler ağrıyı ve rahatsızlığı dindirmez.

Yaralanma
Kimyasal yanıklar ve parlama yanıkları göze ciddi ölçüde ağrı verebilir. Bu yanıklar genelde tahriş edici bir şeye bir süre maruz kalındığında ortaya çıkar. Çamaşır suyu ya da güneşin, solaryum makinesinin, kaynak makinesinin yoğun ışığı favori yaralanmaya niçin olarak, ağrıya sebebiyet verebilir.

Blefarit (Göz Kapağı Yangısı)
Blefarit göz kapağının kenarındaki yağ bezlerinin enfeksiyon veya cerahat kapması sonucu ortaya çıkar ve göz ağrısına sebep olur.

Arpacık
Eğer blefarit enfeksiyonu göz kapağında bir nodül veya yumru oluşturursa, buna arpacık adı verilir. Arpacık fazla sancı verebilir. Arpacığın etrafındaki bölge dokunmaya karşısında çok hassas olabilir.

Gözün İçindeki (Orbital) Göz Ağrısı Nedenleri
Gözün içinde hissedilen ağrının nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Glokom Hastalığı
“Gözün içinden bir zorlama hissedilmesi” olarak kendini muhakkak eder. Glokomun öteki belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı ve gösterme kaybıdır. Aniden gözde oluşan baskı acil bir durumdur ve kalıcı görme kaybını engellemek için tedaviye ihtiyaç vardır.

Optik Nörit
Optik asap (gözün arka kısmını beyne bağlayan asap) irin kaparsa, bakış kaybı ile beraber göz ağrısı deneyim edebilirsiniz. Bir bağışıklık hastalığı ya da virüssel veya bakteriye bir enfeksiyon iltihaba neden olabilir.

Sinüzit
Sinüslerdeki bir enfeksiyon gözlerin arkasından bir baskının hissedilmesine sebep olabilir. Enfeksiyon ciddileştikçe bir favori veya ikisinde aniden sancı artarak, hissedilir.

Migren
Migren baş ağrılarının bir etkisi de gözde ağrıdır.

Yaralanma
Göze bir cismin batması, göze yumruk gelmesi ya da bir kaza ciddi göz ağrısına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.