AIDS ağız yoluyla bulaşır mı?

AIDS ağız yoluyla bulaşır mı?

AIDS ağız yoluyla bulaşıyor mu aids ağızdan bulaşır mı aids öpüşmeyle bulaşır mı aids hastalığı ağızdan bulaşır mı hiv ağız yoluyla bulaşır mı hiv ağızdan bulaşır mı hiv öpüşmeyle bulaşır…

AİDS ağız yoluyla bulaşır mı?

Vücudumuzun bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen ve çökmesine neden olan HİV virüsü, AIDS hastalığına yol açan bulaşıcı bir virüstür. HİV virüsü vücuda girdiği zaman bu kişilerde herhangi bir sağlık sorununa rastlanmaz, virüsün varlığı sadece kan tahlili ile ortaya çıkar.

AIDS hastalığına neden olan HİV virüsü vücuda sadece cinsel yolla, kan ve kan ürünleri verilmesi ya da anneden bebeğe geçerek bulaşmaktadır. Kısacası AIDS öpüşmeyle ya da ağız yoluyla bulaşmaz. Çoğu kişi AIDS hastası ile öpüşmenin ya da çok yakın temasta bulunmanın ağız yoluyla bulaştığını düşünür ve kendini AIDS fobisi içinde bulur.

Ancak kesin olarak böyle bir bulaşma söz konusu değildir. AIDS hastasının tükürüğünde de virüs vardır, lakin tükürükte kan yoksa veya ağız içi yaraları bulunmuyorsa AIDS’in bulaşma riski kesinlikle yoktur. Kanlı tükürük ile temas söz konusu olduğu zaman, nadirde olsa risk vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.