Göbek Bölgesindeki Yağlanmaya Dikkat !

Erkeklerde, göbek çevresinin genişliği 102cm ve fazlası olması halinde tehlike çanları çalıyor demektir. Kalp hastalığını tetikleyen en önemli faktörlerden biri olması sebebiyle her zaman kontrol altında tutulması gerekir. Amerika’ da yapılan bir araştırmaya göre göbek çevresindeki her 5cm lik artış, ölüm riskini de %17 derecede arttırıyor.

Yapılması gereken en etkili, sağlıklı ve kalıcı yöntem sporla desteklenen diyet programıdır. Kilo almanın nedeni vücudun yaktığından fazla vücuda enerji alınmasıdır. Kalan fazla miktardaki enerji ise vücutta depolanır ve bu sayede şişmanlık (obezite) ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara göre vücuttaki yağın ne kadar olduğunun önemi kadar nerede biriktiğinin de çok önemi vardır.

Elma tipi şişmanlıkta denilen bel ve göbek çevresinde toplanan yağ fazlalığı, her geçen gün kişinin sağlığını tehdit etmektedir. Obezitenin yol açtığı dış görünüşteki bozukluktan çok sağlığa olan etkilerini dikkate almamız gerekmekte. Özellikle 40 yaşını geçmiş kişilerde mutlaka bel çevresi ölçülmeli ve takip edilmelidir.

Bir insana obez diyebilmek için öncelikle ‘Dünya Sağlık Örgütü’ nün öngördüğü “Vücut Kitle Endeksi”nin yapılması gerekmektedir. Yapılan bu hesaplamanın ardından sonuçlara göre diyetisyenin belirleyeceği bir programla yeme alışkanlıkları şekillendirilmeli ve alışkanlıklar o yöne doğru yönlendirilmelidir.

Erkeklerde de sıkça görülen kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve kolesterole karşın muhakkak kilo kontrolü ve Vücut Kitle Endeksi konularında dikkatli ve özenli olunmalı. Gidişattaki herhangi bir aksilikte en kısa zamanda önlem alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.