Gebelikte yanlış beslenme bebeğe zarar veriyor

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Gebelik kadın için doğal fizyolojik bir olaydır. Gebelikte kadının normal fizyolojisinin üzerine fetal (anne karnındaki bebek) büyümenin de eklendiği değişiklikleri kapsar. Bu nedenle toplumumuzda iki canlıyı doyuracak kadar yemesi gerektiği fikri ağır basmaktadır. Ancak güncel bilgilerimiz hamile annenin fazla beslenmesi kadar yetersiz beslenmesinin de anne ve bebek sağlığına zarar verdiğidir” dedi.

Demir eksikliğine dikkat!

Bitkisel besinlerle veya tek yönlü beslenen kadınlarda demir eksikliği anemisinin sıklıkla görülen bulgu olduğunu anlatan Selçuk, “Demir eksikliği olan annelerin düşük doğum ağırlıklı bebek, düşük olduğu ve doğan bebekte de anemi görüldüğü bildirilmiştir. Demirden zengin besinler karaciğer, kırmızı et, tavuk eti, balık özellikle sardalya, yumurta, kuru baklagillerdir. Gebelik döneminde birçok nedene bağlı olarak kalsiyum ve fosfor gereksinimi artmaktadır. Kalsiyumun doğal kaynaklardan sağlanması anne ve bebek için tercih edilmesi gereken bir seçenektir. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumun en iyi kaynaklarıdır” diye konuştu.

Çinko eksikliği bebeğin gelişimini yavaşlatıyor

Çinkonun büyüme-gelişme, protein yapısındaki enzimlerin üreme işlevi için gerekli en önemli minerallerden biri olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Diyetteki çinko eksikliği ile anne karnında büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomaliler görülmektedir. Çinko; et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerde bulunmaktadır. A vitamini eksikliğinde prematüre doğum, düşük doğum ağırlıklı bebekler, bebeğin başının gelişmemesi (mikrosefali), görme kusurları oluşmaktadır. Havuç, balık, süt, karaciğer, yumurta sarısı, domates, kivi, yeşil yapraklı sebzelerde yoğun miktarda bulunmaktadır. Gebelikte bu vitaminin demir, kalsiyum, folik asit, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, A-E vitaminini vücutta kullanılmasının etkin rolü bulunmaktadır. Kuşburnu, yeşil-kırmızı biber, turunçgiller, domates, patateste bol miktarda bulunur. Vücutta depo edilmez, idrarla dışarı atılır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.