Bağışıklık sistemini güçlendirmenin basit yolları

Hastalıkların kendini gösterdiği bu günlerde uzmanlarda insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri ve özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri önerilerinde bulunuyor. Zayıf bir bağışıklık sistemi ise hastalıklara kolay bir şekilde yakalanmaya neden oluyor. Mevsime bağlı olarak besleme alışkanlıklarının değişmesi, mevsim meyve ve sebzelerinin sayısının azalması ve sıvı tüketiminin azalması bağışıklık sistemin de zayıflamasına neden olan en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 4 ana yolu

Peki, sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? Ne gibi önlemler alınmalı? Sonbaharda ideal kiloyu korumak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kışı daha mutlu karşılamak için önerilerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, konuyla ilgili şunları söyledi:

Güne kahvaltı ile başlayın

“Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Her yeni güne düzenli olarak yapılan bir kahvaltı ile başlamak önemli. Özellikle kahvaltıda kaliteli proteinlerin yer aldığı yumurta, peynir gibi besinler tabağınızda bulunmalı. Ayrıca haftada 4-5 kere ortalama 30 ila 45 dakika egzersiz yapmayı ihmal etmeyin ve spor yaşam tarzınız olsun.”

Yeterli miktarda su tüketin

“Havaların soğuması ile azalan sıvı tüketiminizi arttırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın; çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutmazlar ve hatta vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su gereksiniminin artmasına bile neden olurlar. Bu sebeple, su içmek için susamayı beklemeyin. Her gün 10-12 bardak su içmeye özen gösterin ve bunu 4 mevsim alışkanlık haline getirin.”

Meyve ve sebze yemeye özen gösterin

“Mevsimine göre pazara çıkan taze sebze-meyveyi yeterli miktarda ve çeşitlendirerek tüketin. İçinde bulunduğumuz sonbahar ile beraber doğal olarak sebze ve meyve çeşitleri azalmış olsa da bu dönemde çıkan ürünler bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Patlıcan, havuç, ıspanak, taze fasulye, kırmızıbiber, karnabahar, kereviz, portakal, nar, greyfurt, ayva, armut, elma, kivi gibi sebze ve meyveleri sofralarınızdan eksik etmeyin.

Haftada 3 kez balık tüketin

“Bağışıklık sisteminiz için yeterli Omega-3 alımına özen gösterin. Omega-3 tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirirken aynı zamanda sizi sonbahar depresyonuna karşı da korur. Haftada 2-3 kez balık yemek ve her gün herhangi bir ara öğününüzde 2 tam ceviz tüketmek sağlığınıza ve mutluluğunuza katkı sağlayacaktır. Eğer yeterli düzeyde Omega-3 alımınız yoksa uzman bir hekimin önerisi ile Omega-3 takviyesi alabilirsiniz.

(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.