Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde kadının vücudunda bulunan kalsiyum miktarında azalma söz konusu olduğundan, diş ve diş eti sorunları ile sıkça karşılaşılır. Kadınların hamilelik dönemlerinde dişlerine gösterdikleri özen bu sebeple artırılmalıdır. Gebelikte anne karnındaki bebek ihtiyaç duyduğu kalsiyumu annesinin dişlerinden almaktadır. Bu durumdan ötürü gebe kadın diş kaybına uğrayabilir. Ancak bir takım önlemler alınır ve bazı değişiklikler yapılırsa bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Gebelikte Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Mutlaka günde en az 2 kez dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı alışkanlığı da edinilmelidir ki, plak birikimi de önlenmiş olsun. Tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle de hamilelikte ılık tuzlu su ile gargara yapmak diş etlerinin rahatlamasını sağlar. Bunun yanı sıra dişeti hassasiyetini de artırmış olur. Hormonal değişimlerden dolayı gebelikte mutlaka düzenli ağız bakımı için uzmana başvurulmalıdır. Ağız hijyeni korunmalıdır.

Hem anneye hem de bebeğe yetecek kadar kalsiyum açısından zengin beslenilmelidir!

Gebelikte diş sorunları ile karşılaşmamak için, kalsiyum bakımından zengin beslenilmelidir. Gebeliği boyunca anne adayı her gün bir kase yoğurt ve bir bardak süt içme alışkanlığı kazanmalıdır. Ancak fazlasını da tüketmemeye özen göstermelidir. Çünkü fazla kalsiyum, demirin emilimini azaltır. Bu da kansızlığa yol açabilir. O yüzden aşırıya kaçmadan her gün düzenli olarak bir kase yoğurt ve bir bardak süt tüketimi yeterlidir.

Değişen hormonlarda diş sağlığını etkiliyor.

Sadece kalsiyum eksikliği değil, aynı zamanda gebelikte östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış yaşandığı için de dişler üzerindeki plak birikimi artıyor. Vücudun dengesinde bozulmalar söz konusu olması, dişlerin daha çabuk çürümesine yol açabiliyor.

Gebelikte diş kaybı yaşamamak için;

  • Abur cubur ve tatlı tüketimi sonrası dişler fırçalanmalı.
  • Kusma sonrası dişlere özen gösterilmeli.
  • Dişler her gün düzenli fırçalanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.