Ekmeğin Fazlası Zarar, Fazla Ekmek Tüketince Felç Oldu !

Ekmek ve makarna gibi besinlerin beyin sağlığı açısından zararlı olduğu aslında birçok kişi tarafından biliniyor. Kötü bir üne sahip olan nişastalı karbonhidratlar glütene oldukça hızlı reaksiyon veriyor. Bu da kişinin konuşma ve hatta yürüme güçlüğü çekmesine neden oluyor.


Bağışıklık sistemi beynin bazı kısımlarına saldırarak glütene yanıt verdiği zaman glüten ataksi denen bir durum yaşanmış oluyor.

Bilim insanları, bunun aslında tüm bu lezzetli karbonhidrat ağırlıklı besinlerin içeriğinde bulunan glütene verilen yaygın bir reaksiyon olduğunu keşfettiler. Hatta öyle ki konuşma ve yürüme güçlüğü gibi felç benzeri semptomlara neden olabileceği de açıklandı.

KİMSE NE OLDUĞUNU ANLAMADI

Bu durumdan şikâyetçi olan bir kadın, dört yıl boyunca konuşma bozukluğu, titreme ve denge sorunları yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

‘2008’de pratisyen hekime ilk gittiğimde menopoz olduğu söylendi. Ama durumum daha kötüye gittiğinde bir nöroloğa yönlendirildim. Sağlığım önümüzdeki birkaç hafta içinde daha da kötüleşti. Etrafta dolaşmak için iki baston kullanmak zorunda kaldım. Aklımı kaybettiğimi sandım kimse bana ne olduğunu anlayamadı.’

KALICI HASARA NEDEN OLDU

Son olarak bir profesöre yönlendirildiğini belirten kadına glüteni bırakması söylendi. Önceden çok fazla ekmek ve makarna tüketen kadının durumu tüm bu besinleri kesince neredeyse tamamen düzeldi artık bastonları olmadan yürüyebiliyor fakat konuşma hâlâ güçlük yaşıyor. Doktor ise bunun kalıcı bir hasar olduğunu söylüyor.

‘BEYİNCİK HÜCRELERİNİ YOK EDİYOR’

Son 20 yılda 600’den fazla glüten ataksi hastasını ettiğini belirten Profesör Hadjivassiliou, glütensiz beslenme düzeninin vakaların yüzde 80’ine yardımcı olduğunu belirtiyor. Hadjivassiliou, ‘Gluten ataksisi, beynin hareketten sorumlu kısmı olan beyincik hücrelerini yok eder ve bu uzun bir süre devam ederse semptomlar geri döndürülemez hale gelir. Birisi bize yönlendirildiyse ve beyincik ceviz büyüklüğüne düşürüldüyse, glütensiz bir diyetin yapabileceği çok şey var’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.