ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA ALRM VERİLDİ !

Türkiye’de Antibiyotik Kullanımı Konusunda Alarm Verildi

Dünyada virüs salgınına karşı ilaç ve aşı için mücadele edilirken, bilim insanları daha büyük bir probleme dikkat çekti. Aşırı antibiyotik kullanımının ‘ilaçlara dirençli’ hastalıklar oluşturduğunu belirten bilim insanları, Türkiye’de antibiyotik kullanımının çok fazla olduğunu açıkladı.


ABD ve Hindistan’da merkezli düşünce kuruluşu kapsamlı bir araştırma yayınladı. İnsanların hem hastalıkları bitirmek için sağlık sisteminde hem de et ve balık çiftliklerinde kullanılan antibiyotiklerin uzun vadede büyük zararlar verebileceğini belirten kuruluş dünya üzerinde antibiyotik kullanımını mercek altına aldıkları kapsamlı araştırmalarıyla gündem oldu.

YILDA 10 MİLYONDAN FAZLA İNSANI ÖLDÜRMESİ BEKLENİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2050 yılına kadar en büyük 10 sağlık tehdidinden biri olarak belirttiği antibiyotiğe dayanıklı enfeksiyonların yılda 10 milyondan fazla kişinin ölmesine neden olması bekleniyor.

Cddep, ‘İlaca Dayanıklılık Endeksi’ hazırladı ve tüm dünyada antibiyotiklerin kullanım ve dirençlerini açıkladı. Farklı ülkelerdeki ilaçların kullanım oranlarını ve buna karşılık ne kadar direnç kazandığını inceleyen araştırmada Türkiye’de bulunuyor.

‘TÜRKİYE’DE HASTALARA ÇOK YAYGIN BİR ŞEKİLDE VERİLİYOR’

Araştırmalara göre, Türkiye’de antibiyotik kullanımının yaygın olduğu ifade edilirken bu nedenle ilaçlara direncin fazla olduğu ileri sürüldü. Haberde, ‘Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek direnç oranına sahip ülkelerden biri bunun sebebi antibiyotiklerin hastalara çok yaygın bir şekilde verilmesi. Sırbistan’da da hastanelerde uygun olmayan durumlarda antibiyotik vererek yüksek dozda ilaç kullanmak’ açıklamalarına yer verildi.

VİETNAM KULLANIM ORANINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

Bunun yanı sıra Vietnam en fazla antibiyotik kullanan ülke seçildi. Vietnam’da hem tarımda hem de sağlık sektöründe antibiyotiklerin yaygın olarak kullanıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.