bebeklerde göbek kesmesiq

Çocukların göbeklerindeki hastalıkların

bebeklerde göbek kesmesiqGöbek kordonu iyi bakıldığı ve temiz korunduğu takdirde kısa sürede iyileşir. Yaklaşık olarak bir hafta içinde kendiliğinden kuruyarak düşer. Eğer göbek kor­donu kendiliğinden kuruyup düşmemişse, ikinci hafta içinde üzerinde bir kabuk oluşur ve iyileşir. Kimi zaman karın deri­sinin göbek kordonunun üzerine taştığı görülür (fırlak göbek). Kimi zaman da göbek derisi kordona kadar ulaşamaz. Bu tak­dirde çukur göbek oluşumu ortaya çıkar.

Bebek Göbek iltihapları

Göbek çok kolaylıkla mikrop kapabilir. İltihaplı göbekteki akıntı sarı, zeytinyağı kıvamında ve kokulu­dur. Göbekteki iltihap nedeniyle göbek çevresi kızarır. Yüksek ateş görülür. Tedavi edilmediği takdirde mikropların kan dola­şımına girerek kan zehirlenmesine yol açabileceği muhakkak­tır. Antibiyotiklerle ve doktor kontrolunda tedavi edilmelidir.

Göbek urları: Göbek kordonunun düşmesinden sonra, kor­donun düştüğü yerde bıraktığı yaranın üzerinde aşırı miktar­da doku oluşumu göbek urlarına neden olur. Genellikle bu do­ku oluşumu granülom adını alır. Bu ur kolayca iltihaplanabi­lir ve çoğu kez kanama yapar. Göbek uru bir doktor tarafın­dan gümüş nitratla yakılarak tedavi edilir.

Pamukçuk: Candida albicans adı verilen ve normalde sağ­lıklı kişilerin ağızlarında bulunan bir mantar türüdür. Süt çocuklarında beslenme yetersizliği nedeniyle oluşur. Başlangıç­ta noktacıklar halinde beliren beyaz lekecikler yayılarak birle­şirler ve beyaz bir tabaka oluştururlar. Bu tabakanın kazımakla temizlenmesine gidilmemelidir. Pamukçuk, aşağı solunum yol­larına yayılma tehlikesi bulunduğundan, hemen tedavi edilme­si gereken bir hastalıktır. Bu tür mantarlar için en etkin ilaç Mystatin’dir. Antibiyotiklerin kullanımı yanlıştır, çünkü anti­biyotikler ağızın diğer yararlı bakterileri koruma niteliğini or­tadan kaldırırlar. Aslında, mantarla birlikte ortaya çıkan asıl hastalığın iyileşmesi halinde pamukçuk kendiliğinden kaybo­lur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.