Cildinizi kışa hazırlayın

Ciltte beliren kırışıklıklar, yanakların sarkması, gözaltı morlukları ve gözaltı torbalanmaları, el üzerindeki lekelenmeler, saçların dökülmesi ve canlılığını kaybetmesi gibi pek çok unsur cildi yaşlı gösterir.

Yaz bitiyor. Rejimler, sıkılaştırıcı egzersizler derken yaza hazırlandık, bütün bir yaz plajlarda salına salına gezdik. Şimdi kışa hazırlanma zamanı. Cildimizi kışın ayazından, rüzgarından, karından korumak için önlem alma zamanı.

Uzmanlar kış aylarında sabah kalkarken, gece yatmadan önce yüzünüzü ve cildinizi mutlaka nemlendirmenizi öneriyor. Cildinizde kış aylarında kuruma oluyorsa çözüm bulmak o kadar da zor değil.

Temel işlem cildi mutlaka nemlendirmektir. Cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce yüzünüzü ve cildinizi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Bunun için kozmetik marketlerinden nemlendirici ürün alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Nemlendirici ürün kullanmanıza rağmen halen cildinizdeki kuruluk geçmediyse kullandığınız yüz sabununu değiştirin. Sorun sabundan kaynaklanıyor olabilir. Akne tedavisi için sabun kullanıyorsanız, bu ürünlerin asit içerdiğini ve bu nedenle cildinizi kurutabileceğini unutmayın. E vitamini veya shea yağı içeren kremli yüz sabunlarını deneyin. Özellikle aloe vera, kakao yağı veya avokado yağı içeren doğal sabunlar daha iyidir.

Kullandığınız ürünün gün boyunca cildinize nem ve elastikiyet sağlayan bir ürün olmasına dikkat edin. Doğal yağlardan oluşan ve kış boyunca nem sağlayabilecek ürünleri seçin. Örneğin badem yağı ve sızma zeytinyağı gibi ürünler cildi kışın oldukça destekler.

Cildi yaşlı gösteren pek çok unsur vardır. Ciltte beliren kırışıklıklar, yanakların sarkması, gözaltı morlukları ve gözaltı torbalanmaları, el üzerindeki lekelenmeler, saçların dökülmesi ve canlılığını kaybetmesi, bir bütün olarak insanı olduğundan daha yaşlı gösteren öğelerdir.

Yaşadığımız sürece, kendimizi iyi hissetmek adına bakımlı olmak, bir özsaygıdır. Aynadaki görüntümüzden memnun ve sağlıklı olduğumuz sürece yaşamın tüm zorluklarına göğüs gerecek enerjiyi buluruz.

Cilt bakımı için ister kozmetik ürün ister doğal nemlendiriciler kullanın ama su içmeyi ihmal etmeyin. Bol su cildinizin nem ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacaktır. Sebze ve meyve ağırlık beslenmek, E vitamininden zengin badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişleri tüketmek, zeytinyağını sofranızdan eksik etmemek de cilt dostu bir yaşam tarzının olmazsa olmazlarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.