Beslenme Ve Bağışıklık Sistemi

Yaşlılarda tek yönlü beslenme yanı sıra alınan besinlerin yeterince sindirilememesi yani besinlerden yeterince yararla­nılamaması, organizmanın iyi işlemesi için gerekli maddelerin eksikliğine neden olur.

Örneğin 90 yaş üzerindeki sıhhatli kimselerin bile yüzde 50 sinde B6 vitamini, çinko, selenyum ve koenzim Q-10 eksik ligi saptanmıştır. Bir tek besin maddesinin yetersizliği bile im­mün savunma mekanizmasında büyük boşluğa neden olabilir.

Bu nedenle özellikle yaşlıların multivitamin-mineral, an-tioksidan, bitkisel kimyasallar, Omega 3 yağ asitleri ve probi-yotikten oluşan temel besin desteklerine gereksinimi vardır. (Temel besin destekleri için 9. konuya bakınız.)

Bitkisel immün Stimulanlar

Imuneks (Beta-glukan), Imolina ve Echinacea kapsülleri doğal bağışıklık güçlendiricileridir. 5-7 hafta süreyle günde 1-2 tablet alınır. Yılda 3-4 kür yapılır.

Shiitake, maitake, astragalus, reishi, mantarlarıda bağışıklık artırıcı fitokimyasal maddeler içerir. Bu mantarların bir kaçını bir arada almak sinerjik etkileri dolayısıyla daha yararlıdır.

Aşılar

Yaşlılarda bağışıklık sistemi giderek yetersizleştiğinden aşı anlamlıdır.

•  Tetanos ve difteri aşıları her 10 yılda bir

•  Grip aşısı her yıl eylül/ekim aylarında ve özellikle gribe du­yarlı bireylerde takip eden ocak ayında

•  Zatürree aşısı; enfeksiyona yatkın bireylerde, kronik kalp ve akciğer hastalıklarında her 5 yılda bir

Aşılar, söz konusu hastalıklardan koruyucu etkileri yanı sıra bağışıklık sistemine uyarıcı ve antrenman etkisi yapar. Aşıların yararları seyrek görülen komplikasyonlarına kıyasla o kadar fazladır ki çekinmeden uygulanmalıdır.

Tekrarlayan akut burun ve solunum yolları iltihapları im­mün globulin azlığının belirtisidir. Bu olgularda 100 mi. se­rumda 700 mg’den az IgG saptanırsa insan gamaglübulininin 4 hafta arayla uygulanması tercih edilen tedavidir. Normal IgG değerleri, 700-1600 mg/dl’dir.

Bitkisel Tedavi, İbrahim Gökçek, Bitkisel Ürünler, Gökçek Gıda İlaç, şifa market

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.