Bağışıklık Sisteminizin Görevleri Ve Vücudunuz İçin Önemi Nedir

İnsan vücudu, hastalıklara karşı bir savunma sistemi ile donatılmıştır ve bu yüzden de kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin birinci görevi, vücudu enfeksiyonlardan ve kanserden korumaktır.

Hastalığa yol açan maddeler tarafından uyarıldığında bu sistem hemen harekete geçer. Bağışıklık sistemi, yabancı olarak algıladığı bir mikroorganizma ile karşılaştığında belirli hücreler bundan kurtulmak için savaşmaya başlar, ikinci kez aynı mikroorganizma ile karşılaştığında da vücudu enfeksiyondan korur.

Bağışıklık sistemimizin vücudumuz için önemi büyüktür. Yaşımız ilerledikçe bu sistem zamanla yorulur ve bazı önemli işlevlerini kaybeder. Yaşlandıkça, bu inanılmaz derecede karmaşık yapıdaki savunma sistemi yavaş yavaş zayıflar ve kanser hücreleri oluşur veya mikroorganizmalara karşı savunma yeteneğini yitirir.

Güçsüz bir bağışıklık sistemi daha sık enfeksiyon geçirme, enfeksiyonların daha uzun ve daha ağır seyretmesi dışında kansere yakalanma olasılığımızın da artması demektir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyon hastalıklarından korunmasında, virüs,bakteri, mantar ve parazitlerle savaşmada en önemli gücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.