anestezi ilaçları ve anestezi kremleri

Anestezi İlaçları ve Anestezi Kremi

anestezi ilaçları ve anestezi kremleriAnestezi İlaçları ve Kremi

Bir çok hasta anesteziyi uykuyu başlatan bir ilacın ve­rilmesinden ibaret zanneder; anestezi uzmanının rolünün ne olduğunu bilemez ve ameliyat süresince uykuda olduğu için fark edemez. Oysa uykuyu başlatan ilacın dışında değişik amaçlar için ortalama on ve daha üzeri sayıda ilaç anestezi sırasında kullanılabilir.

Anestezide Kullanılan İlaçlar

Genel anestezi için başlıca beş grup ilaç kullanılır.

Başlangıç (indüksiyon) ilaçları: Bu ilaçlar genellikle damar yolu ile verilen ve kısa sürede bilinç kaybına yol açan, beraberinde uyku oluşturan ilaçlardır. Et­kileri kısa sürer. Bu nedenle sadece başlangıçta kullanılır.

Ağrı kesiciler (analjezikler): Daha çok morfin türevi veya sentetik yapıda morfin benzeri olan ve kuvvetli ağrı kesici etki sağlayan ilaçlardır. Anestezi sırasın­da küçük dozlarda kullanıldığında anestezi ilaçları­nın etkilerini arttırır. Böylece daha az anestezi ilacı kullanılmasını sağlar. Ameliyat ağrısını önlemeye yardımcı olur. Bu ilaçlar ameliyat sonrası dönemde de aynı amaçla sıklıkla kullanılır.

Adale gevşeticiler: Bu ilaçlar ameliyat alanı içinde yer alan güçlü adalelerin dirençlerini ortadan kaldı­rır. Böylece daha küçük keşi ile daha geniş ameliyat alanı sağlanır. Cerrahın çalışması bu sayede daha rahat ve daha kolay olur. İndiksiyon döneminde ses tellerinin gevşemesini sağlar ve ses telleri arasından solunum tüpünün geçirilip solunum borusuna ko­layca yerleştirilmesine imkan verir.

İnhalasyon ajanları: Bu ilaçlar ameliyat süresince hastayı uykuda tutan ve solunum yolu ile hastaya verilerek kullanılan ilaçlardır. Mesela eter ‘böyle bir ilaçtır. Bugün eterden daha kısa sürede etkileri baş­layan ve ondan daha kısa sürede etkileri sona eren birçok anestezi ilacı yaygın olarak kullanılmaktadır. Saklanma koşullarında sıvı olan bu ilaçlan kullan­mak için anestezi makinelerine gereksinim vardır.

Lokal anestezi uygulamalarında kısaca tanıtılan dört grubun dışında tamamen farklı etkileri olan Lokal anestezi ilaçları kullanılır.

Lokal anestetikler: Bu ilaçlar ameliyat edilen bölge­nin siniri veya sinir grupları etrafına iğneyle verile­rek sinirlerin omuriliğe ve beyine uyaran gönder­melerini engellerler.

Bunların dışında bulantı-kusmayı ve ameliyathaneye giriş-çıkış sırasında görülenlerin hatırlanmasını önleyen, yani kısa süreli hafıza kaybı yapan, yerine göre solunumu, hava Yollarım rahatlatan, nabız düzensizliği varsa önleyen, bazı ilaçların devam eden zararlı etkilerini ortadan kaldıran veya bunların dışında görülen lüzum üzerine kullanılan ilaçlar vardır. İlaçların dışında ameliyatlar sırasında ya damar yo­lunu açık tutmak veya kaybolan kan ve vücut sıvılarını ye­rine koymak amacı ile değişik içerikli sıvılar da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.