Ameliyatsız Burun Estetiği Artık Hayal Değil

İnsanlar tarih boyunca burun estetiğine önem vermiştir. Antik heykelleri gözünüzün önüne getirirseniz, hepsinde burnun ne kadar öne çıktığını göreceksiniz. Kimilerinde güçlü bir karakterin simgesi, kimilerinde vazgeçilmez bir güzellik unsuru, kimilerinde sadece bir nefes alma organı, kimilerinde ise yüz estetiğini bozan bir problemdir burun.

Kemerli burun,  yana kaymış burun, düşmüş veya çökmüş burun, ince veya kalın burun. Bunlar öyle problemler ki, kişinin gözü her gün ayna karşısında burnuna  takılır ve herkesin de baktığı zannedilir..

Bir gün artık ameliyat kararı alınır; sorulur soruşturulur, yaptıranlar incelenir ve cesur olanlar ameliyat olur, artık yeni burunlarıyla yaşarlar kimi memnun, kimi de mutsuz bir şekilde. Ama tabi ki başarılı bir burun operasyonunun, bir yüze kattığı o müthiş güzel değişikliğin yerini hiçbir şeyin alamayacağını da kabul etmekteyiz.

Peki ya ameliyat olmaya korkanlar, maddi imkanları el vermeyenler, yaşı henüz tutmayanlar veya bir iki kere ameliyat olup ta istediği görüntüye kavuşamayanlar ne yapabilirler? Teknoloji bize öyle özel bir dolgu malzemesi sundu ki, insan vücudunda bir çok yerde kullanabildiğimiz gibi, burun cildi altına da enjeksıyon yaparak artık bazı burun şekli sorunlarını 10 dakika gibi bir süre içinde çözebilmekteyiz. Şunu tekrar vurgulamalıyız, biz bu işlemi yaparken burun kemiği ve burun kıkırdağına hiç dokunmayıp, sadece cilde hacim verip doldurarak şekillendirmekteyiz, Biz burunda tamamen zararasız olan geçici dolgu maddeleri tercih etmekteyiz. Geçici derken; bu tip dolguların etkilerinin 1 sene kadar sürdüğü bilinir ancak hareketsiz bir yer olan burun bölgesinde bu süre 1,5-2 seneye kadar sürebilmektedir  ve gerekirse aralarda takviye yapmak imkanı da vardır.

Dolgumalzemeleri deyince  bir çok kişi konuya hemen şüphe ile yaklaşmaktadır. Eskiden kullanılan kalıcı sentetik dolgu malzemeleriyle o kadar çok komplikasyon duyulmuştur ki; dolgu işlemi deyince herkesi önce bir  korku kaplamakta, abartılmış dolgulu yüzler de bir çok kişinin kabusu haline gelmiş durumdadır. Halbuki son yılların yüksek teknoloji eseri Hyalurunik Asid dolgu malzemeleri, tamamen insan vücuduyla bire bir aynı formülasyonda üretilen, yan etki riski bir hayli düşük, eğer uygulama  bir bölgeye fazla geldiyse eritilebimesi mümkün olan, yüz ve burnu heykeltraş gibi şekillendirebildiğimiz maddelerdir. Kalsiyum hidroksi apatit adlı madde de burunda kullanılabilen diğer geçici ve emniyetli bir dolgu maddesidir.

Doğru seçilmiş vakalarda, doğru müdahele yapıldığında başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu tür dolgu uygulamalarında bir takım özel tekniklere ihtiyaç duyulduğundan; eğitimli, tecrübeli eller tarafından yapılmasının gerekli olduğu bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.