Alerjinizi En çok Polen Tetikliyor

Alerjilerin Bilinen Tetikleyicileri
Alerjiler, bağışıklık sisteminizin bazı bileşikleri yanlışlıkla yabancı istilacılar sanmasıyla tetiklenir. Normalde sadece tehlikeli istilacıları fark etmeleri gereken antikorlar kendilerini bu alerjenlere bağlar ve hücrelerinizin, gözlerde kaşıntı, hapşırık ve boğazda kaşıntı gibi alerji semptomlarından sorumlu olan histamin dediğimiz kimyasalı salgılamasına neden olurlar.

En Yaygın Tetikleyici Polen
Mevsimsel alerjilerin en yaygın tetikleyicisi polendir. Polenler, bahar aylarında ağaçlar, otlar ve çimenlerden havaya yayılır. Bazı küf alerjileri mevsimlere göre oluşurken bazıları bütün bir yıl boyunca oluşabilir. Yıl boyu mevcut olan diğer yaygın alerji tetikleyicileri ise toz ve hayvan kepeğidir. Bu tetikleyici unsurları azaltmak için ev temizliğini düzenli bir şekilde yapın aksi takdirde toz ve küfler birikir.

Bahar Aylarındaki Alerjiler Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Baharın gelmesiyle birlikte alerji sezonu da resmi açılışını yapmış oldu. Havadaki artan polenler; gözlerde kaşıntı, batma ve sulanma gibi belirtilerin yanı sıra sinüs tıkanıklığı ve basıncı, hapşırma, burun akıntısı, öksürük gibi çeşitli semptomları beraberinde getirir.
Sinüs tıkanıklığı aynı zamanda dişeti şişkinliği, baş ağrısı, yorgunluk, yüz ve dişetlerinde kabarmaya da neden olabilir. İyi haber şu ki, bahar alerjilerinin semptomlarını rahatlatmak üzere bütünsel çözümler bulunuyor.

Polenlerin çıkması için saçlarınızı günün sonunda yıkayın. Bu şekilde, polenleri yastığınıza geçirmemiş olursunuz. Sporunuzu sabah veya akşam yapın çünkü bu zamanlar polen sayısının gün boyunca en düşük olduğu zamanlardır.

Alerji mevsiminde, kapalı mekânlar da sorun teşkil edebilir. Alerji sezonu boyunca havalandırma filtrelerinizi değiştirin ve eğer bütün gün dışarıda kaldıysa evcil hayvanlarınızı temizleyin çünkü hayvanlar da eve polen getirebilir.
Eğer genzinizin tıkanıklığı uykunuzu bölüyorsa horlama için kullanılan burun bantlarından edinebilirsiniz. Bu bantlar daha kolay nefes almanıza yardımcı olurlar. Göz pınarının hemen altındaki bölgeye bastırmak da daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.