Alerjik Göz Nezlesi Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilmeli

Göz alerjisi veya göz nezlesi, havadaki alerjenlere karşı bir reaksiyondur. Göz nezlesi olanlarda, sıklıkla burunla ilgili de alerjik belirtiler vardır. Göz nezlesinin 2 tipi vardır:

Mevsimlik alerjik rinokonjonktivit: Havadaki polenlere karşı gelişen göz alerjisidir. İlkbahar-yaz aylarında görülür, saman nezlesi ile eş zamanlıdır.
Yıllık alerjik rinokonjonktivit: Ev tozu, hayvan tüyü gibi alerjenlere karşı gelişen göz allerjisidir. Yıl boyunca alerji devam eder. Mevsimlik alerjik konjonktivitten daha nadir ve daha hafif seyirlidir.

Alerjik göz nezlesi, her hangi bir yaşta görülebilir; sürekli ve mevsimsel türleri vardır. Sürekli olan tipi küçük bebeklerde, mevsimsel olan tipi de 20-40 yaşları arasında daha fazla görülür. En ağır belirtilere polenlere alerjisi olanlarda rastlanır.

Göz alerjisinin belirti ve bulguları

Başlıca belirtileri, gözlerde ve göz etrafında kaşıntı ve yanma, göz yaşarması, ışığa karşı hassasiyet, göz kapaklarında şişme, gözde yabancı cisim hiss,Göz muayenesinde, göz kapaklarının altında “papilla” denen pürtüklü görünüm…’ dür.

Tedavi
Göz alerjisinin tedavisinde antialerjik göz damlaları ve gerekirse kortizonlu damlalar kullanılır.

One Reply to “Alerjik Göz Nezlesi Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilmeli”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.