AİDS ilk ilişkide bulaşır mı?

AİDS ilk ilişkide bulaşır mı?

AİDS hastalığın aneden olan HIV virüsünün vücuda girmesinden birkaç zaman sonra AİDS belirtileri kendini gösterir ve hastalık uzun vadede ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olur, hastaların yaşam kalitelerini bozar ve çoğu…

AİDS hastalığın aneden olan HIV virüsünün vücuda girmesinden birkaç zaman sonra AİDS belirtileri kendini gösterir ve hastalık uzun vadede ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olur, hastaların yaşam kalitelerini bozar ve çoğu zamanda öldürür. Ancak AİDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün bulaşması kolay mıdır, AİDS olan birisiyle korunmasız olarak ilk kez ilişkiye girmek bu virüsün bulaşmasına neden olur mu bu sorular pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Uzmanlar AİDS hastasıyla ilk kez korunmasız ilişkiye giren birisinin bu hastalığa hemen yakalanma ihtimali ne kadar sizler için açıkladılar ve bizde makalemizde uzmanların bu açıklamalarına yer verdik.

HIV ilk ilişkide bulaşır mı?

AİDS ilk cinsel ilişkide bulaşır mı?

AİDS kan, cinsel ilişki, anneden bebeğe gibi çeşitli yollarla bulaşan öldürücü bir hastalıktır. Ama aynı zamanda HIV virüsü en zor bulaşan virüs olma özelliğine de sahiptir. Kolay kolay bulaşamayan bu virüs şüpheli ya da korunmasız bir cinsel ilişki sonrası Hepatit B veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara oranla daha düşüktür. Ancak yinede Hiv virüsü taşıyan AİDS hastası biriyle korunmasız ilişkiye giren bazı kimselerde tek seferde bulaşma söz konusu olabiliyor. Ancak bu ihtimal 0,001 gibi ufak bir orandır.

Hepatitli bir hastayla ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olan bir kimseyle ilişkiye girildiğinde AİDS hastalığına oranla virüsün kapılması daha yüksek iken, AİDS olma olasılığı diğer hastalıklara nazaran daha düşük olması yine de sizi cesaretlendirmesin. Zor bulaşan bir hastalık olsa da, öldürücü olduğunu ve ciddi klinik tablolara sebebiyet verdiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.