’40 yaş üzeri kışın daha çok nemlendirici kullanmalı’

Vücudun nem ihtiyacının arttığı kış aylarında, vücut fonksiyonlarının yavaşlaması sonucu gelişecek deri rahatsızlıklarından korunmak için özellikle 40 yaş üzerindeki kişilerin daha çoknemlendirici krem kullanmaları gerektiği bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücuttaki nemin derinin canlı görünmesini sağladığını söyledi.

Nemin deriyle gerçekleştirildiğini aktaran Özçelik, “Derimiz günlük yaşamımızda yaklaşık 400 santimetre küp kadar su kaybeder. Su kaybı bu oranın üzerine çıktığında deri kurur, üzerinde çatlaklar, kaşıntılar oluşmaya başlar ve kişiyi rahatsız eder” dedi.

Özçelik, derideki su kaybına mevsimlerin, aşırı deterjan ve sabun kullanımı gibi birçok etkenin neden olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“İleri yaş grubundaki kişilerde kullanılan nemlendirici kremler, derideki kurumayı, kaşıntıyı, hasarı ve ve kışa özel egzamayı önler. Kapalı yerler, sobalı ve kaloriferli evler nem bakımından yetersiz. Bu da deriden aşırı miktarda su kaybına neden olur. Ayrıca ileri yaş grubundaki kişilerde deri fonksiyonlarının azalmasına bağlı olarak, deri kuruması çok daha fazla görülür. Kış aylarında havadaki nem oranı daha da düştüğü için bu kişilerde kışa özel egzamalı deriler ortaya çıkar. Özellikle 40 yaşından sonra daha fazla nemlendirici kullanılmasını öneriyoruz.”

Kremler Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı

Özçelik, nemlendiricilerin hekim tavsiyesinde ve cilt yapısına uygun olarak kullanılması gerektiğine de değinerek, “Asıl önemli olan nemlendirici kremlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasıdır. Kullanılan bitkisel kremlerde de buna dikkat edilmelidir çünkü her bitkisel krem cilde iyi gelmez.”

Cildinin nemlenmesini ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak isteyenlere özellikle A vitamini içeren kremler kullanmasını tavsiye eden Özçelik, “B ve C vitamini içeren nemlendiriciler de kış aylarında kullanılabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.