Yüzme doğumu kolaylaştırıyor

Özel bir durum söz konusu olmadığı sürece anne adaylarına bol bol yüzmeleri öneriliyor.

Bunaltıcı sıcaklarda anne adaylarına dikkat etmeleri gereken hususlarda uyarıda bulunan uzmanlar, yüzmenin karın kaslarını sıklaştırması nedeniyle doğumu kolaylaştırdığını söyledi.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vücudun susuz kalmasının, hamilelerde erken doğuma neden olabildiğini belirten uzmanlarca yapılan açıklamada, hamilelerin sıcak havanın etkisiyle bazı sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini söylendi.

Hamilelerde giyim, spor ve beslenmeye yönelik önlemlerle, sıcak havanın olumsuz etkisinin azaltılabileceğini ifade eden Op. Dr. Kamil Kurt, “Sıcak havanın etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabiliyor” dedi.

GÜNDE 10 BARDAK SU

Anne adaylarına sıcak havalarda, her zamankinden daha fazla sıvı alınmasını tavsiye eden Kurt, hamilelerde sıvı tüketiminin önemine değinerek “Günde 8-10 bardak su içilmesi ve bunun yanı sıra taze meyve suları ile limonata gibi içeceklerin tüketilmesi gerekir. Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerekir. Hamileler, vücudun su ihtiyacını artıracağı ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceği için tuzlu gıdalardan uzak durmalıdır. Baharatlı yiyeceklerden ve az pişmiş etlerden kaçınmaları gerekir. Kızartma türü yiyecekler tüketilmemeli, mümkün olduğunca haşlama yiyecekler yenmeli, bol sebze ve meyve tüketilmeli, karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durulmalı, sık sık ve az miktarlarda beslenilmelidir” diye konuştu.

ANNE ADAYLARINA ÖNERİLER

Hamilelerin, ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giymesi gerektiğini kaydeden Op. Dr. Kamil Kurt “Sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için de ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

“YÜZME, DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR”

Yüzmenin karın kaslarını sıklaştırdığı için doğumu kolaylaştırdığına dikkat çeken Kurt, “Özel bir durum söz konusu olmadığı sürece anne adaylarına bol bol yüzmelerini önerebiliriz. Hamilelerin çok sıkı olmayan bir mayo ile serbest ve sırt üstü stillerde yüzmesi hem anneyi hem bebeği rahatlatacağı gibi karın kaslarını sıklaştıracaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.