Yürek hastaları oruç tutabilir mi?

Yürek hastaları oruç tutabilir mi?

Ramazan ayına yaklaştığımız şu günlerde bir çoğumuzun yaşadığı hastalıkların oruç tutmak ile tetiklenebileceğini açıklayan bilirkişi doktorlar, oruç tutmak isteyen kalp hastalarına aleyhinde bir takım tavsiyelerde bulundu.her sene olduğu gibi bu yılda Ramazan ayına tedbirli bir şekilde girilmesi gerektiğini öneren uzmanlar, önlem alınmazsa oruç kalp hastalarının fazla önemli sorunlarla karşılaşılmasına yol açabilir dediler.

Temmuz ayının uzun süren günleri ve gelişen yaz sıcakları fazla miktarda vücutta su kaybına yol açmaktadır.Tansiyonda ani düşmeler, ritim bozuklukları ve bayılma oruç tutan kalp hastalarını bekleyen sorunlardan sadece bir kaçıdır. Yürek hastaları oruç tutabilir, fakat kendilerine ve beslenmelerine çok dikkat etmek şartı ile. Titiz ve planlı şekilde kalp hastalarının oruç tutması tıbben yararlıdır.

Yürek hastaları ayrıca iftarda ayrıca de sahurda yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Sigara şüphesiz içmemelidirler. Somurtkan durumda kalp krizi tetiklenir. kalp damar hastalığı tanısı konan ancak tedavi edilmeyen kalp hastaları ve hastanede yatan kalp hastaları kesinlikle oruç tutmamalıdır. Keza kalp ameliyatı geçiren ve ağır kalp yetersizliği sorunu olan kalp hastalarının da oruç tutması zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.