Yürek Büyümesi Tehlikeli Midir?

Yürek Büyümesi Tehlikeli Midir?

Kalp Büyümesi

Kardiyomegali yani yürek büyümesi kimsesiz bir rahatsızlık değil, bazı hastalıkların bir belirtisi olarak görülmektedir. Sorunun adı yürek büyümesi olsa da, gerçekten kalbin çağında artış olmaz. Sadece, kalp boşluklarının hacmi artmış olur. Merak edilen ise kalp büyümesinin güvenli olmayan olup olmadığıdır.

Kalp büyümesi (Kardiyomegali) güvenli olmayan mi?

Genellikle yürek büyümesi sorunu göğüs hastalıkları ile alakalı bir sorun için çektirilen röntgen filminde fark edilir. Çünkü çoğu vakit kalp büyümesi semptom göstermez. Kesin bir teşhis için ise spesifik testler uygulanmalıdır. Erken dönemde ayrım edilen kalp büyümesinin tedavisi de kolay olur, güvenli olmayan de değildir.

Eğer kalbinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız. Huysuz durumda dikkatsizlik edilen her yürek sorunu, tehlikelidir. Birçok vakit yürek büyümesi semptom göstermeyen bir sorun olsa da, bazı belirtileri de değil değildir.

Kalp Büyümesi Belirtileri

  • Solunum Yetmezliği
  • Baş dönmezi
  • Yürek ritim bozukluğu
  • Ödem
  • Öksürük
  • Göğüs ağrısı

Kalp Büyümesi Nedenleri

Yüksek kan basıncı: Kalp büyümesine niçin olan sorunların başında kan basıncı yüksekliği gelmektedir. Kan Basıncı yükseldiği vakit yürek daha pozitif çalışıp kan pompalar, bu da kalp kaslarının zarar görmesine neden olur.

Yürek kapak hastalığı: Kalpte bulunan 4 kapakçığın birinde veya birkaçında görülen sorunlar, kalp kaslarında serleşme ve kalınlaşmaya niçin olur.

Kalp krizi: Yürek krizi defalarca kalpte küçük ya da büyük sorunlara neden olmaktadır, bunlardan bir tanesi de Kardiyomegali sorunudur.

Doğumsal kusurlar: Allah Vergisi kalp hastalığının varlığı, kalbe dışarı giden kan akımında olumsuz etkilere yol açabilir ve bu durumda yürek kan ihtiyacını tamir etmek için yoğun bir çalışmaya girer ve artma sorunu ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.