Yüksek tansiyondan korunmak için bunlara dikkat

Yüksek tansiyon Türkiye’de her üç kişiden birini etkiliyor. Tansiyon hastalarını uyaran Doç. Dr. İsmet Tamer, “Kan basıncınızı dengelemek istiyorsanız tuzdan, alkolden, sigaradan uzak durun, karbonhidrat yerine protein ve potasyumdan zengin gıdalar tüketin, Omega3 takviyesi alın” diyor.   Kan basıncı yüksekliği yani hipertansiyon, halk arasında bilinen adıyla yüksek tansiyon, böbreklerimizi, kalp ve beyin damarlarımızı etkileyebilen; doğru şekilde tedavi edilmezse kalp yetersizliği, kalp ve beyin damarlarında tıkanma, felç ve kalp krizi gibi ciddi sonuçlara yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmalar, ülkemizde yetişkinler arasında neredeyse her üç kişiden birinin yüksek tansiyon hastalığı ile karşı karşıya olduğunu yine halk arasındaki deyimle bu kişilerin tansiyonunun 14’e 9’un üzerinde olduğunu göstermektedir.

YAĞLI GIDALAR TÜKETMEKTEN VAZGEÇİN Uluslararası pek çok araştırma sonucuna göre büyük tansiyon için 120 mmHg, küçük tansiyon için ise 80 mmHg seviyelerinin kan basıncı için ideal değerler olduğunu söyleyen Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, “Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı, yüksek tansiyon gelişme riskini düşürürken, zaten yüksek olan kan basıncını da düşürücü etkiye sahiptir. Diyetinizde kolesterol oranı yüksek yağlı gıdaları ve doymuş yağlardan zengin besinleri azaltıp, taze sebze, meyve ve az yağlı günlük süt ve süt ürünlerine yer vermek bile tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir” dedi.

ÜLKEMİZDE HİPERTANSİYONUN BU KADAR YAYGIN OLMASININ NEDENİ AŞIRI TUZ TÜKETİMİ

Diyetimizdeki tuz miktarı arttıkça kan basıncının da yükseldiğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirten Doç. Dr. İsmet Tamer;“Yetişkin bir insanın günlük tuz ihtiyacı yaklaşık olarak 6 gr yani bir çay kaşığı kadardır. Bunun büyük bir kısmını zaten gün boyunca yediğimiz içtiğimiz gıdalardan aldığımızı düşünürsek, sofrada yediklerimize ayrıca tuz ekmemize gerek olmadığını, hatta günlük 6 gr’dan fazla tuz almakla kendimizi kalp ve damar sağlığımız açısından ciddi bir risk altına sürüklediğimizi söyleyebiliriz. Elliden fazla geniş kapsamlı uluslararası çalışmadan yapılan güncel bir analizde günlük tüketilen tuzun azaltılması ile kan basıncında önemli düşüşler elde edildiği görülmüştür” hatırlatması yaptı.

POTASYUMDAN ZENGİN GIDALAR KAN BASINCINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI Potasyumdan zengin besinleri tüketmek hem normal hem de yüksek tansiyon hastası bireylerde kan basıncını düşürücü önemli bir etkiye sahip. Potasyumun yanında magnezyum ve lifli gıdaları tüketerek bu etkinin güçlendirilebileceğini söyleyen Doç. Dr. İsmet Tamer; potasyum, magnezyum ve lif açısından oldukça zengin muz, elma, kayısı, havuç, üzüm, şeftali ve mango gibi meyvelerin yanı sıra patates, domates, yağsız ton balığı ve az yağlı yoğurt yiyin diyor.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Fazlaca alkol tüketmek sadece karaciğer, beyin ya da kalbi etkilemekle kalmaz, tansiyonda yükselmelere de neden olabilir. Sigara alışkanlığı da bilindiği üzere kan basıncını doğrudan olumsuz etkileyen çok önemli diğer bir faktördür. Bu yüzden kan basıncınızın dengede kalmasını istiyorsanız alkol ve sigaradan uzak durmak büyük önem taşıyor.

KARBONHİDRAT YERİNE PROTEİNDEN ZENGİN GIDALAR TÜKETİN

Journal of Hypertension dergisinde 2000’li yılların başında yayınlanan bir meta-analiz, o dönemde yapılan küçük çaplı çok sayıda araştırmanın sonucunda sıklıkla balık yağı diye adlandırılan omega-3 takviyesinin yüksek dozda alındığında kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu ortaya koymuştu.

INTERMAP (the International Study on Macronutrients and Blood Pressure) ve the Chicago Western Study gibi bazı majör gözlemsel çalışmalarda bitkisel kaynaklı proteinden zengin beslenme ile tansiyonda düşüşler elde edilebileceği saptanmıştır. Benzer şekilde Çin’de yapılan geniş kapsamlı bir klinik çalışmada, karbonhidratın azaltılıp proteinin artırıldığı diyetlerde kan basıncının düştüğü gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.