Yılan yağının mucizesi

Güzel görünmenin en önemli unsurlarından birisi kuşkusuz bakımlı ve canlı bir saça sahip olmaktır. Şampuanlar, kremler derken özellikle kadınlar saç bakımları için kozmetiklere danışmaktan geri kalmıyor. Birçok kadın daha parlak ve sağlıklı bir saç görünümü için yağların faydasını kullanıyor. Saçı besleyen ve koruyan önemli yağlardan biri de yılan yağı mucizesi! Yılan yağı piyasada daha çok aşina olduğumuz yağlara kıyasla, en az bilgiye sahip olunan yağdır.

Çin su yılanının omega 3 yönünden zengin olduğunun ortaya konmasının ardından yılan yağı Çin’de sheyou ismiyle geleneksel olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle geleneksel kullanımında ağrı kesici olarak oldukça yaygın kullanılmıştır. Günümüzde de hala sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir.

Ağrı kesme özelliği su yılanında bulunan enzimler sayesinde olmaktadır. Su yılanının Çin’de görülmesi ile yılan yağı üretilmeye başlanmıştır. ABD ve diğer ülkelerde bulunan yılanlarda su yılanında bulunan özellikler bulunmadığı için bu ülkeler tıbbi fayda sağlayan yağ üretiminde başarısız olmuşlardır. Bu nedenle Çin harici diğer ülkelerde yıllar boyunca yılan yağına negatif bir anlam yüklenmiş ve etkisiz bir ilaç olarak lanse edilmiştir.

Geleneksel olarak Çin’de elde edilen yılan yağı ağrılara iyi geldiği gibi, eklemlerde iltihap ve kireçlenme önleyici bir özelliğe sahiptir. İçinde bulunan yüksek seviyede EPA asiti sayesinde iltihap söktürücü etki gösterir. Bu sayede vücutta ağrı kesici gibi çalışır, kanı inceltir ve bu etkisi ile teoride yüksek kan basıncını düşürdüğü öngörülmektedir. İçeriğinde bulunan asitlerin beyne de direk faydalı olduğu düşünüldüğü için yine teoride Alzheimer hastalığının da önlenmesini sağlayacağı öngörülmektedir. Tüm bunların yanı sıra, yılan yağı vücutta bulunan yağ ile yer değiştirebildiği için nemlendirici olarak da iş görür. Bu da eczema hastalığı gibi deri hastalıklarının tedavisinde iyi gelmektedir. Bu nedenledir ki yılan yağı Çin’de eczanelerde satılmaktadır. Cilt hastalıkları için kullanmak isteyen hastaların öncelikle doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Saça Faydaları ve Kullanımı

Yılan yağının alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra ün kazanmasının diğer bir sırrı saç bakımında faydalı olmasıdır. Eski Mısır’da yılan yağı, diğer hayvanların yağlarıyla karıştırılmış (aslan, hipopotamus ve timsah yağlarıyla) ve kelliğe çözüm olarak kullanılmıştır. Kelliğe karşı kullanımının arkasında yine EPA asitinin etkinliği yatmaktadır.

Pek çok insanın en yaygın şikayetlerinden birisi olan saç dökülmesi ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmaması sorununa yılan yağı başarılı bir cevap olabilir. Saçın ana maddesininkeratin olması dolayısıyla saç bakımınızın etkili olmasını istiyorsanız saçı kökten etkileyecek çözümlere odaklı olmalısınız. Yılan yağı da saçı kökten güçlendiren, besleyen ve yeniden çıkmasını sağlayan, saç için oldukça faydalı bir yağ ve doğal bir mücadele aracıdır. Kimsayal kozmetiklerden daha etkili bir sonuç kazandıran yılan yağı, saçı dökülmeye karşı korur. Dahası, yılan yağı kepekle ve saç dökülmesi ile mücadele konusunda da kullanılan bir araç olarak da bilinmektedir. Dolayısıyla, saçı fazla dökülen, kaybettiği saçın geri çıkmasını isteyen, saçının daha sağlıklı ve hızlı uzamasını isteyenlerin başvurabileceği en faydalı yollardan birisi yılan yağı kullanmak olacaktır. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanımı tavsiye edilmektedir. Saçların sağlıklı görünüme ulaşması için yılan yağı kalıcı bir çözüm sağlayabilir.

Yağı direk saçınıza sürmekle birlikte yılan yağı özlü bir şampuan da kullanabilirsiniz. Eğer saçınız çok işlem görmüşse( aşırı ısı ya da soğuk) ve bu sebeple yıpranmışsa yılan yağını saçınıza direk uygulamanızda fayda var. Eğer başka yağlarla da karıştırıp kullanacaksanız, saç diplerinizden başlayarak yağı tüm saçınıza iyice yedirin. 20-30 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. Ardından isterseniz saçınızı şampuanlayabilirsiniz. Kullandıktan sonra saçınızın nem kazandığını ve saç kuruluğuna iyi geldiğini göreceksiniz. Bu aynı zamanda saçları sıklıkla kopanlar için de iyi bir formuldür. Zayıf saçlar yerine daha hacimli ve kuvvetli saç tellerinin çıktığını göreceksiniz. Burda altını çizmek gerekirse, aile geçmişinde ırsi kellik ve saç dökülmesi probleminin olmaması durumunda yılan yağı etkili olmaktadır. Genetik olarak kellik gibi problemler mevcutsa yılan yağı saç çıkmasını mucizevi şekilde sağlayamayacaktır. Yılan yağını başka bir yağ ile karıştırmadan uygulamayı tercih ederseniz saçınızın özellikle dökülen yerlerine ve seyreklik ya da kuvvetsizlik gördüğünüz yerlerine 1-2 damla sürün. Haftada 3-4 kez olarak bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Damlattıktan sonra parmaklarınızla saç diplerinizi ovuşturarak yağın iyice emilmesini sağlamalısınız. Bekledikten sonra ılık su ve şampunla saçınızı iyice yıkayın. 1 ayın sonunda düzenli kullanmanız halinde saçlarınızın canlandığını göreceksiniz. Yılan yağının şimdiye kadar zararlı bir etkisi kaydedilmemiştir. Faydasını görme sürenize göre yağı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer bu yazının ardından saçınız için yılan yağı kullanmaya karar verirseniz en doğal içeriğe sahip ve diğer faydalı yağları da içeren (badem, avokado, susam, lavanta yağı, çam terebenti gibi) bir ürün seçmeniz daha etkili olacaktır. Yağların karışımından elde ettiğiniz bu yeni bakım rutininiz saçlarınıza oldukça iyi gelecek. Haftada en az 1 kez uygulayabilir, özellikle mevsim geçişlerinden etkilenen saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.