Yazın tüketmeniz gereken 4 mucize besin

Zayıf kalmanıza destek olan, güneşin zararlı etkilerini bloke eden, hatta böcek ısırıklarını önleyen besinlerle tanışmak ister misiniz? Belki de onları zaten tüketiyorsunuz, ama bu yararlarının farkında değilsiniz.

Zayıflamaya katkı sunan yeşil çay
Yeşil çay, uzmanlar tarafından bikini vücuduna kavuşmanın en etkili silahlarından biri olarak lanse ediliyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayın antioksidan içeriği, yağ emilimini bloke etmeye yardım ediyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmada, yeşil çay bitkisi yiyen farelerin içmeyenlere göre daha yavaş kilo aldıkları ortaya çıktı. Günde iki fincan kadar yeşil çayın kilo vermede etkili olduğu iddia ediliyor.

Güneşin zararlı etkilerine karşı çilek
Serbest radikallerin yıkıcı etkilerini bloke edici özellik taşıyan bir antioksidan olan ellagic asit içerir çilek. Dolayısıyla güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu olduğu araştırmalarla ortaya çıkmış. Bu asit, istakoz gibi yanmış görüntüye sebep olabilen inflamasyona bağlı moleküllerin çoğalmasını engeller. Ayrıca cildi pürüzsüzleştiren kolajen yapıyı korur. Kırışıklıklara elveda diyebilirsiniz.

Gölge etkili yeşil sebzeler
Gözler sürekli güneş ışığına maruz kaldığında bu, katarakt ve sarı nokta hastalığını tetikleyebilir. Eğer gözlerinizin sürekli güneş ışığına maruz kalmasını engellemezseniz “yaşlı hastalıkları” olarak bilinen bu göz rahatsızlıkları 20’li ve 30’lu yaşlarda da başınıza gelebilir. İki güçlü antioksidan olan lütein ve zeaksantin birleşimli ıspanak, karalahana gibi koyu yeşil sebzeleri bol tüketmenin güneşin gözlere zararlı etkilerini filtrelemeye yardım ettiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Kene kovucu sarımsak
The Journal of the American Medical Association’da yayımlanan makaleye göre her gün sarımsak hapı içenlerle yapılan bir araştırmada, gerçek sarımsak hapı içenlerde, placebo (ilaç görünümlü etkisiz hap) etkili hapı içenlere oranla daha az kene ısırığı saptanmış. Buna göre sarımsak tüketmenin kan emici parazitlere karşı etkili bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.