Yaz sonrası cilt bakımı

Cildimiz mevsimlere göre ışıltılı ya da solgun gözükebiliyor. bunun pek çok nedeni var. Yaz sonrası matlaşan teni canlandırmak için bakım yapmak şart. Aksi halde siyah noktalar, yağlanmalar görülebiliyor

Tatil sonrasında cildimiz mat, renksiz ve soluk görünebiliyor. Sıcakla birlikte deniz ve havuz suyu ile temas etmek derinin yağ dengesini bozabiliyor. Yaza veda etmeden önce matlaşan cildi yenilemek için yapılabilecekleri Dermatoloji Uzmanı Dr. Burcu Yamangöktürk’e sordum. Akneli, yağlı derisi olanların mutlaka uygun bir yıkama ürünü ile beraber sıkılaştırıcı bir tonik kullanması gerektiğinin altını çizen Yamangöktürk, “Bu deri tipinde nemlendirici ihtiyacı ön planda değildir ancak kuru deriye sahip olanlar için nemlendiriciler vazgeçilmezdir” dedi.

‘YAŞ ALDIKÇA DİRENÇ AZALIYOR’
“Kuru deri bakımının amacı derinin nem miktarını ve nem tutma kapasitesini artırmaktır. Yaş aldıkça derinin dış ortama direnci azalmaya, kurumaya, sarkmaya başlar. Dolayısıyla yaş alan derinin cilt bakımı da bunlara uygun olmalı ve özellikli serumlar kullanılmalıdır” diyen Yamangöktürk, kuru ve normal deri yapısına sahip kişilerin her ürünü rahatlıkla kullanabildiğini ancak yağlı deriye sahip kişilerin yağlandırma özelliği olmayan ürünleri seçmeleri gerektiğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.