Vücudunuzun susuz kaldığının göstergeleri

Sıcak ve nemli yaz günlerinde vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu şey su. Peki yeteri kadar su tüketiyor musunuz? Tükettiğiniz suyun yeterli olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte bedeninuzun susuz kaldığının göstergeleri…

Susuzluk kendini çoğu biçimde gösterir. Bu semptomların ilki ağız kuruluğudur. Ağzınız kuruyorsa bedeninuz size su içmeniz gerektiğini hatırlatıyor demektir. Daha kötüsü, ağzınızın kuruması bakteri üretimini basitlaştırıyor, ağız kokusuna neden oluyor.

Baş ağrısı

Beynin doğru çalışması için bol miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Yeterince su içmediğinizde beyne yeteri kadar oksijen gitmez. Bu da bilinç bulanıklığı ve baş ağrısıyla sonuçlanabilir.

Koyu renk idrar

Sağlıklı bir vücut, açık renkte idrar üretir. Eğer idrarınız sarı veya koyu renklerdeyse sıvı alımınızı arttırmanız gerekiyor.

Baş dönmesi

Susuzluktan kaynaklı olarak beyne oksijen akışının azalmasının bir diğer sonucu da baş dönmesi. Baş dönmesinin devamında çoğu zaman mide bulantısı da olur.

Açlık

Canınız birşeyler yemek istiyorsa bir bardak su için. Susuzluk çoğu zaman açlıkla karıştırılır ve bu da kilo almaya neden olur.

Uyku

Gün ortasında odaklanma soruni yaşıyorsanız, uykunuz geliyorsa bedeninuz susuz kalmış olabilir. Susuzluk oksijen yetersizliğine ve bu da halsizliğe yol açar. Gün içinde uykunuz geldiği zaman kahve yerine su içmeyi deneyin.

Cilt kuruluğu

Cilt kuruluğu, susuzluğun başlıca sonuçlarından biridir. Susuz kalan cilt elastikliğini kaybeder. Bunun sonucu olarak kuruluk, çatlak, kaşıntı ve tahriş gibi problemler baş gösterir.

Tansiyon

Tansiyonunuz nedensiz yere yükseliyorsa kalbiniz size su içmeniz gerektiğini hatırlatıyor olabilir. Susuzluk düşük tansiyona da yol açabilir. Siz her iki olasılıke karşı bol bol su için.

Kronik susuzluk

Gün içinde sürekli susuzluk hissediyorsanız, ağzınız kuruyorsa ve susuzluğunuzu kahve, alkol veya diğer içeceklerle bastırıyorsanız, bedeninuzu susuz bırakıyorsunuz demektir. Susuzluk hissettiğinizde diğer içecekler yerine su içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.