Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus şikayeti kadın ve erkeğin cinsel hayatlarında ciddi bir sorun yarattığı için, bu sorunla karşılan bütün kadınların uzmandan takviye almaları önemlidir. Vajinismus tedavisi uygulanan terapi kliniklerinde uygulanan çare yöntemleri yanı sıra, bir nevi konut ödevi olarak verilen parmak egzersizleri vajinismus tedavisini kısa sürede ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Peki, vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri nasıl uygulanır?

Evde vajinismus tedavisi için parmak egzersizleri öneriliyor.

Vajina 9-10 cm uzunluğunda bir kanaldan oluşmakta olup bir kas dokusundan yapılmıştır. Vajina kasları “istemli” olarak çalışan yani kişinin kendi kendine yoklama altına almasına uygun olan kaslardır. Normalde zaten kadınlar bu kasları gün içinde de kontrollü olarak kullanmaktadır: idrar yapma fonksiyonunda.

Normalde idrar geldiğinde vajinal kaslar idrarı tutmak için kendisini kasar, kişi idrar yapmaya oturduğunda ise gevşer ve bu şekilde idrar çıkışı sağlanmış olur.

Vajinismus hastalığı ise istemli olarak çalışan bu adale grubunun ilişki esnasında kontrolden çıkması halidir. İlişki esnasında hemen hemen beyinden gelen uyarılar doğrultusunda kişi kendisini savunmaya almakta, vajinal kaslar istemsiz ve kontrolsüz bir şekilde kasılmaktadır. bu nedenle vajina benzeri bir etten duvara dönüşmekte ve penisin içeriye girmesine engel olmaktadır.

Parmak egzersizi neyi amaçlar?
Vajinismusta parmak egzersizinin amacı vajina kaslarının kontrollü bir şekilde yönetilmesini öğretmektir.

Vajina giriş kısmında kızlık zarı bulunur. Kızlık zarının içinde bir delik mevcut olup bu delik adet kanının dıştan akışını sağlar. İşte parmak egzersizinde birey önce kendi parmağı ile daha sonrasında eşinin parmağı ile bu deliği aşıp vajina içini hissetmesi amaçlanır.

Vajinismusta parmak egzersizi nasıl yapılır?
Vajinismusta parmak egzersizi “in vivo duyarsızlaştırma” adı bahşedilen bir teknikle önce hastanın kendi parmağı ile daha ardından ise “in vitro duyarsızlaştırma” denilen teknikle eşinin parmağı yapılmaktadır.

Vajinismusta uygulanan parmak egzersizlerindeki öteki bir niyet da vajina içine dokunmanın verdiği hassasiyetin azaltılmasıdır; yani kişiyi ilişkiye hazırlamaktır.

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?
Parmak egzersizi için önce sırt üstü yatar pozisyonu alın, bacaklarınızı kendinize dürüst çekin ve kendinizi derin nefes alış verişleriniz ile gevşetin. sonra sağ ya da sol ayrım etmez kolunuzu düz uzatın ve el bileğinizi tamamen bükün. Önce ufak parmağınızın bir boğumunu kızlık zarından vajina içine sokmaya çalışın. Kızlık zarınıza zarar vermekten korkmayın, bu sorun oluşturmayacaktır.

Keza derin nefes alış verişiniz vajinal kas spazmını çözer ve sizi rahatlatır. Parmağınızın bir boğumu geçtikten sonradan kişi ikinci boğumu ile vajina içine girmeye çalışın, daha sonra da parmağınızın tamamını sokmaya çalışın.

Serçe parmağınızın tamamı girdikten sonradan sinyâl parmağınız ile aynı şekilde egzersizi deneyebilirsiniz.

Parmak egzersizi oldukça dayanma gerektiren bir çalışmadır. Kendi parmağınız yaptıktan sonra benzer egzersizi eşinizin parmağı ile yapınız. Eşinizin önce bir parmağı, daha sonra da iki parmağı ile vajina içine girmesine izin veriniz. Eşinizin iki parmağının tamamı vajinanız içine girebiliyor hale geldikten sonradan da ilişki denemelerine başlayabilirsiniz.

Parmak Egzersizleri Çok Cazibeli Gelmeyebilir…
Parmak egzersizi böylece çok vajinismus hastası göre çok albenili gelmemekte, hatta oldukça bulunmaktadır.

Böylece çok vajinismus hastası bu egzersizi yapamamakta ve böylece umutsuzluklara kapılmaktadır. Böylece fazla vajinismus hastası da parmak egzersizlerini fazla hijyenik bulmamakta ve bu nedenle yapmaktan kaçınmaktadır. Tüm bu nedenler kişilerde cinsel tedaviye bir direnç geliştirmekte ve tedavilerden uzaklaşmalara niçin olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.