Vajinismus Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilmeli

Vajinismus,vajinaya giriş denendiğinde,vajinanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Çoğunlukla cinsel birleşmeye olanak vermeyen bu kasılmayı kadın kendisi yapmaz ve kendi isteği ile de geçiremez.Temel bozukluk,vajina girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır ancak buna bedenin çeşitli bölgelerinde ,bazen tüm bedende kasılmalar, sıklıkla bacakların kapanması, korku, bazen titreme,çarpıntı, terleme, bulantı, hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtiler eşlik edebilir. Vajinadaki kasılma çoğu vakada birleşmeye izin vermez.Daha az sayıda olguda ise zorlamayla giriş olabilir ancak birleşme ağrılı ve acılıdır.

Vajinismus Nedir Ve Nasıl Tedavi EdilmeliNasıl Tedavi Edilmeli

Vajinismus, kadın cinsel işlev bozuklukları arasında tedavi açısından en yüz güldürücü sonuca sahip olanIdır. Tedavide cinsel terapi yöntemleri uygulanır. Cinsel terapi bir psikoterapi yöntemidir. Vajinismus, sadece kadının değil çiftin sorunudur. Cinsel terapi çoğunlukla çift görüşmesi şeklinde sürdürülür. Öncelikle  çiftin yanlış inanışlarının düzeltilmesi, cinsel organlar ve sağlıklı cinsellikle ilgili bilgilendirilmesi hedeflenir,ardından ev ödevleriyle sürdürülen cinsel terapi uygulamalarına geçilir. Tedavi sonrasında yineleme beklenmez.

Nasıl Farkedilir

Vajinismus sıklıkla ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar.Nadir de olsa ilk birleşmeden sonraki ilişkilerde de ortaya çıkabilir.İlk ilişki ağrılı olmuşsa yeniden yaşanacağı korkusuyla diğer ilişkilerde vajinismus gerçekleşebilir.Bunun  yanı sıra daha seyrek olarak sağlıklı bir   cinsel yaşam sürecinde ve hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler sonucunda ( zor doğum, düşük ,kürtaj, kişide kötü deneyimlere neden olan jinekolojik muayene, cinsel taciz  gibi ) ikincil olarak vajinismus gelişebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.