Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Hera Vajinismus Tedavi Derneği Başkan Yardımcısı Uzman Dr.Şenay Eserdağ, vajinismus hastalığının geliştirilen tedavi teknikleri sayesinde kabus olmaktan çıktığını söyledi. Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Dr.Şenay Eserdağ, en basit anlatımıyla Vajinismusun kadının ilişkiye girmeyi istemesine rağmen istemsiz bir şekilde vajinal kaslarını kasmasıyla cinsel ilişkiye girememesi durumu olduğunu hatırlatarak, “Bu durum bilinç dışında gelişen ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır” diye konuştu.
  Cinsel konuların toplumumuzda tabu olarak görülmesi nedeniyle kadınlarda yaşanan bu rahatsızlığın son derece ciddi sorunlara yol açtığını, hatta çiftlerde ayrılıklara neden olduğunu ifade eden Dr. Eserdağ, konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü :
  “Öncelikle Vajinismus hastalığının nedenlerini doğru saptamak gerekir. Bu hastalığın en yaygın sebebi çocukluk çağında cinsellik konusunda kız çocuklarına verilen ve bilinçaltına yerleşen yanlış bilgilendirmelerdir.
Cinsel ilişkinin kötülenmesi, kızlık zarının çok önemli ve korunması gereken bir organ olduğuyla ilgili aşırı telkinler bilinçaltında ciddi psikolojik sorunlar oluşturabiliyor. Vajinismus hastası olan kadınlar çoğunlukla cinsel istek konusunda problemi olmayan cinsel isteği olmasına rağmen ilişkiye girmeyi başaramayan kadınlardır.”
  Vajinismusun uzman bir hekim tarafından tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunun hastalarca bilinmesinin önemli olduğunu kaydeden Hera Vajinismus Tedavi Derneği Başkan Yardımcısı Uzman Dr.Şenay Eserdağ, “Ancak bunu bilmeyen hastalar kulaktan dolma bilgilerle çareyi hacı-hoca ya da medyum olarak adlandırılan tıbbi tedavi yetkisi ve bilgisi olmayan kişilerde  aramaktadır.
Hera Vajinismus Tedavi Derneği olarak amacımız bu konuda toplumu bilinçlendirerek, bu sorunu yaşayan kadınları doğru tedavi konusunda yönlendirmektir” dedi.
  MUTLULUK İÇİN DOĞRU ADIM YETER
  Uzman Dr.Şenay Eserdağ, hastalık nedeniyle eşinin kendini istemediğini düşünen erkeklerin yaşadığı psikolojik sıkıntıların çiftlerde zamanla cinsel isteksizlik ve evlilik problemlerine yol açtığını da vurguladı.
  “Kadınlarda görülen bu hastalık tedavi edilmediği takdirde evlilik kurumunu bitirebilir” uyarısında bulunan Dr.Eserdağ, açıklamasını şöyle tamamladı:
  “Yıllardır Vajinismus kliniğimize başvuran hastalarımız genellikle ben neden vajinismus oldum sorusunun yanıtını verememektedir. Konuyla ilgili her hastanın kendine göre ayrı sebepleri ve düşünceleri vardır. Vajinismus hastalığının onlarca sebebi olmasına karşın, tedavinin güvenilir ellerde çok kısa sürede ve kalıcı olarak yapılabildiğini söylemek isterim.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.