vajina fizyolojisi ve anatomisi

Vajina anatomisi ve fizyolojisi hakkında bilgiler

Vajina anatomisi ve fizyolojisi hakkında bilgiler

Vajina; önde üretra ve mesane, arkada ise rektum ve anal kanal arasında uzanan 7-9 cm uzunluğunda fibromuskuler yapıda bir tüptür. Mukoza, musküler ve adventisya tabakalarından oluşur. Çok katlı yassı keratinize olmayan epitel ile döşelidir.

Vajinal flora, Vajina yüzeyini oluşturan epitelin özelliği, Vajina pH’sı ve hormonal denge, seksüel aktivite, ilaçlar ve cerrahi girişimlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

vajina fizyolojisi ve anatomisi

Vajinal floranın esas bakterileri olan Laktobasillerin yanı sıra florada Bacteroides, Peptokoklar, Peptostreptokoklar, Stafilokoklar, Streptokoklar, Corynebacterium, E. coli gibi bakteriler de olabilir. Düşük miktarda iseCandida albicans, Gardnerella Vajinalis, Trichomonas Vajinalis bulunur. Florada Herpes Simplex Virüs, Human Papilloma Virüs ve Neisseria gonorrhoeae ise bulunmaz.

Yenidoğanlarda Vajina östrojen etkisi altında, pH’sı düşük ve laktobasillerle kolonizedir. Laktobasiller altı haftada dominant hale geçer. Altı haftadan sonra maternal östrojen seviyesi azalarak, pH yükselmeye ve florada Stafilokoklar, Streptokoklar, Enterobakteriler artmaya başlar. Puberte döneminde ise, florada laktobasiller yine baskın hale geçer. Laktobasillerle birlikte stafilokoklar, streptokoklar, difteroid çomaklar, bacteroides, peptostreptokoklar ve mobilincus türleri gibi anaeroblar florada hakim duruma geçerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.