Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Uyurken diş gıcırdatma yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Uykuda diş gıcırdatmak kişi için zararlı olmasıyla birlikte aynı ortamda bulunanların da uyku kalitesini düşürmektedir. Bruksizm olarak adlandırılan bu rahatsızlı gidermeniz için sizlere bir kaç önerimiz var.

Gece plağı olarak adlandırılan şeffaf bir aparat, uyurken diş gıcırdatmanızın önüne geçecek ve rahatsız edici o sesi çıkarmanızı önleyecektir. Bu aparat için diş hekimine başvurmanız ve ağız yapınıza uygun olarak diş gıcırdatmayı önleyici aparat yaptırabilirsiniz.

Diş gıcırdatma nedenleri arasında vitamin eksikliği, üzüntü, stres ve fazla kafein kullanımı gibi nedenler sıralanabilir. C vitamini alımını arttırarak diş gıcırdatma rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Günde 2-2,5 litre su için böylece bedeniniz düzenli çalışacak, sinirleriniz rahatlayacaktır. Su tüketiminizi arttırmalısınız.

Yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum aldığınızdan emin olmalısınız. Yeşil yapraklı bitkileri günlük beslenmenizde muhakkak bulundurun ve kuruyemiş ile aranızı sıcak tutun.

Kahve gibi yüksek miktarda kafein içeren içeceklerden ve alkolden kaçının. Balık ve tavuk tüketerek B5 vitamini alın. Spor yaparak yada bir hobi edinerek stresten uzak durmaya çalışın.

En önemlisi ise diş gıcırdatma rahatsızlığınız var ise bu konuyla ilgili olarak doktorunuza başvurun. Diş gıcırdatmanın diş sağlığınıza da olumsuz etkileri olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.