“Tuz alışkanlığından 1 ayda kurtulmak mümkün”

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Ecder, tuza çok alışmış kişilerin 1 ay içerisinde bunu bırakabildiğini belirterek, “Ağzımızdaki tat alıcılar buna çok güzel adapte oluyor. Sadece bir süreliğine buna katlanabilirlerse daha sonra zaten isteseler de tuzlu yiyemiyorlar” dedi.

Ecder yaptığı açıklamada, hipertansiyonun çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret ederek, ülkede her 3 kişiden birinde bu hastalığın bulunduğunu kaydetti.   Bu hastalıkla ilgili en büyük problemin çoğu kez hiçbir şikayet vermemesi olduğunu aktaran Ecder, “Ne yazık ki şikayet vermese bile organlarımızda hasara yol açıyor. Hipertansiyonun özellikle damar sertliğini hızlandırıcı etkisi var. Böbrek yetersizliği yapabiliyor ve felçlere, kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Bu açıdan hipertansiyon konusunda hepimizin çok bilinçli olması lazım. Periyodik olarak kan basıncı kontrolleri yapmamız gerekiyor ki farkında olalım. Hipertansiyonun önlenmesi açısından ve iyi kontrol altına alınması açısından bizim yaşam tarzımızın çok büyük önemi var” diye konuştu.

– “Yemeğin tadına bakmadan tuz atıyoruz”   Hipertansiyonun, herkes tarafından bilindiği gibi, tuzla yakın bir ilişkisinin olduğunu, tuz tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması gerektiğini vurgulayan Ecder, bilinçsiz tüketimin önüne geçilmesinin önemine değindi.   Tuzun, Türk damak tadında ayrı bir yeri olduğunu ancak standardın üzerinde tüketildiğini anlatan Ecder, sözlerini şöyle sürdürdü:   “Özellikle yemeklerin tadına bakmadan tuz atmak şeklindeki davranışlarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Olabildiğince tuz tüketimini azaltmamız gerekiyor çünkü tuzu ne kadar az yesek de diğer gıdalardan zaten gerekli olan tuzu alıyoruz fazlasıyla. Bu açıdan tuz kullanmamak veya mümkün olduğunca az kullanmak, bizim için çok kritik.

Yıllar önce yapılan önemli bir çalışma vardı toplumdaki tuz tüketimiyle ilgili. Bu çalışmayla günde 18 gram gibi yüksek miktarlarda tuz tüketildiği anlaşılmıştı. Bunun üzerine yapılan bir bilinçlenme kampanyasıyla bu, 14 gramlara indi, özellikle ekmekteki tuz miktarı azaltıldı, yani istendiğinde aslında bu konuda başarılı olunuyor. Bazı hastalara bunu kabullendirmek zor oluyor ama biliyoruz ki, uygulayanlar da gayet iyi biliyor, haftalar içinde tuz alışkanlığı değişiyor.”   Tuz alışkanlığından 2 haftayla 1 aylık süre içerisinde vazgeçilebildiğini belirten Ecder, “Tuza çok alışmış kişiler sadece 1 ay içerisinde bunu bırakabiliyor. Ağzımızdaki tat alıcılar buna çok güzel adapte oluyor. Sadece bir süreliğine buna katlanabilirlerse daha sonra zaten isteseler de tuzlu yiyemiyorlar. Herkesin tuzdan fakir beslenmesi çok sağlıklı bir şey, özellikle yetişme çağından itibaren çocuklarımızı az tuzlu yemeye alıştırırsak, hayatlarını daha sağlıklı şekilde sürdürmelerini sağlamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.