Türkiye’de insanların büyük oranı “hareketsiz” yaşıyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yeterli ve Dengeli Beslenme”, “Fiziksel Aktivite ve Sağlık Etkileri” konulu okullar arası resim, video ve fotoğraf yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Şencan, törende yaptığı konuşmada fiziksel aktivitenin önemini vurgulayarak, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulmasında önemli bir risk faktörünün de “hareketsizlik” olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, Avrupa’da her 3 yetişkinden birinin yeterli fiziksel aktivite yapmadığını anlatan Şencan, “Bakanlığımızca gerçekleştirilen ‘Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Aynı çalışmada, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır” diye konuştu.

Fiziksel hareketsizliğin çocuklar ve gençler içinde ciddi sağlık riski taşıdığına dikkati çeken Şencan, bebeklik çağından itibaren çocuklarda hareketin artırılması ve gün içinde hareketsiz geçen sürenin azaltılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da dengeli beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekerek, günümüzde televizyonun beslenme üzerindeki etkilerine değindi.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin resim ve fotoğrafları sergilendi. Öğrencilerin çektiği videolar gösterildikten sonra öğrencilere ödül olarak bisiklet hediye edildi.

AA