Tiroid Bezinin Pozitif Çalışması Nedenleri

Tiroid Bezinin Pozitif Çalışması Nedenleri

Önemli bir iç salgı bezi olan tiroid bezi, gereğinden pozitif çalışıyorsa altında yatan ciddi hastalıklar olabilir ve bununla beraber tiroid bezinin pozitif çalışmasından kaynaklı başka hastalıklarda gelişebilir. Sizler için tiroid bezinin artı çalışması nedenlerini araştırdık.

Yutağın anında daha aşağı kısmında, boynun ön ve yanlarını saran damarlı iç salgı bezi tiroid bezinin genel sağlığımız açısından önemli etkileri bulunmaktadır. Tiroid bezinin dinç şekilde çalışması çoğu hastalığın önlenmesini sağlar. Oysa gereğinden fazla çalışan tiroid bezi laf konusu ise, mutlaka aşağıda yatan sebepler araştırılmalıdır. Tiroid bezinin çok çalışması niçin olur?

Tiroid bezi, boynun ön kısmında Adem Elması’nın aşağısında yer alan ufak kelebek biçiminde bir bezdir. Bu kumaş tetraiyodotironin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarını üretir. Bu hormonlar hücrelerin enerji kullanımını düzene sokar. Hücrelerin enerji dilekçe süreci ise metabolizma olarak isimlendirilir.

Bu durum, troid bezinin pozitif miktarda T4 ve T3 üretmesi sonucu ortaya çıkar. Teşhisin yapılması ve altta yatan nedeninin tedavi edilmesi sonucunda hastalığın belirtileri ve diğer şikayetler giderilebilmektedir. Hipertroidizim ailesel yatkınlığı olan bir hastalıktır, böylece ailenizde böyle bir koşul varsa doktorunuzu bilgilendirin.

Hipertroidizm hastalığının dağıtılmış nedenleri olabilir. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Graves Hastalığı hipertroidizmin en yaygın görülen nedenidir. Sıklıkla kadınlarda görülen bu hastalığın ailesel olma eğilimi de bulunmaktadır. Graves hastalığı’nda antikorlar fazla pozitif hormon salgılaması için tiroid bezini uyarır. Diğer nedenler şunlardır :

* Aşırı iyot ( iyot, T4 ve T3’ ün yapılması için gereklidir )
* Tiroid bezi iltihabı ( tiroidit, bezin T4 ve T3 dışarı sızdırmasına neden olur)
* Yumurtalık ya da testis tümörleri
* Tiroid ya da hipofiz bezinin insancıl tümörler
* Tetraiyodotironinin artı miktarda alınması (diyet takviyeleri ya da ilaç yoluyla)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.