Tip 2 diyabete dikkat

Tip 2 diyabetin, özellikle beslenme ve yaşama alışkanlığı değişikliği nedeniyle ergenlik öncesi çocuklarda da görülmeye başlandığı bildirildi.   Başkent Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Sangün, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü için “Şeker Hastalığıyla Mücadele” başlığını seçtiğini belirtti.

Tip1 diyabetin neredeyse yeni doğana kadar olmak üzere çok daha küçük yaşlarda görülmesi söz konusu iken, Tip2’nin daha büyük yaşlarda ortaya çıktığını ifade eden Özlem Sangün, şunları söyledi:   “Eskiden ‘çocukluk çağında Tip2 görülmez’ diye bir teorik bilgi vardı. Artık ergen yaşlarda, hatta ergenlik öncesi dönemde bile görülebildiğine şahit oluyoruz. Tip2 diyabet bu yaş çocuklarda da giderek yaygınlaşıyor, çünkü giderek hareket etmeyen, apartmanlarda odalarında yaşayan, bilgisayar başında oturan, hazır yemek tüketmeyi seven, günlük olarak paketlenmiş gıda tüketen bir çok çocuğumuz var.”   Sangün, çocuk yaşta Tip2 diyabet nedeniyle şeker komasına girmiş vakaları dahi gördüğüne dikkati çekti.

Açık havada egzersiz önerisi   Sangün, Tip2 diyabete karşı çocukların günün belirli zamanında hareketli olmalarını da önerdi.   Her çocuğun en az bir saatlik süreyi mümkünse ev dışında ve açık havada egzersizle geçirmesini tavsiye eden Doç. Dr. Sangün, şöyle konuştu:   “Çocuklar, bilgisayar, televizyon, tablet gibi cihazlar dahil ekran başında günde 1, 2 saatten fazla vakit geçirmemeli. Yemeklerini daha çok evde, mevsimine uygun hazırlamaya gayret etmeliyiz. Hazır, önceden pişirilmiş, işlenmiş etler, paketlenmiş gıdalardan çok, kendi hazırladığımız gıdalarla ara öğün yapmalıyız. Beslenme düzenine dikkat edeceğiz, kahvaltısız evden çıkmayacağız. Tüm bu yaşam tarzını düzenleyecek yaklaşımlar, ilaç kullanımı kadar önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.