Testis Kanserinin Belirtileri!

Testisler, ergenlikten itibaren kadının yumurtasını dölleyecek spermleri üretir. Ayrıca testisler testosteron hormonunu da üretir. Testosteron ise ses kalınlaşması ve kıllanma gibi erkek özelliklerinin temel nedenidir…

Ayrıca ereksiyon ve cinsel dürtü (libido) yeteneğini de kontrol eder. Testis kanseri belirtilerini şöyle sıralamak mümkün…

Testis kanserinin en yaygın belirtisi, testisin bir kısmında genellikle ağrısız yumru ya da şişlik. Ancak testisteki yumruların büyük çoğunluğu kanser değil.

Kanserli bir yumru bir bezelye kadar küçük ya da çok daha büyük olabilir. Genelde ağrılı olmaz ama bazı erkekler zarar görmüş testiste ya da karınların alt kısmında hafif bir ağrı hissedebilir. Testis torbasının ağır olduğunu hissedebilirsiniz.

Bazen testis kanseri hücreleri karnın arka kısmındaki lenf bezlerine yayılabilir. Bu durum sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca hücreler göğüs ortası, akciğerin arasındaki lenf düğümlerine de yayılabilir.

Bu durum öksürük, nefes alma ya da yutkunma güçlüğü ve göğüste şişliğe neden olabilir. Testis kanseri yayıldığında köprücük kemiği çevresi ya da boyun gibi vücudun diğer bölümlerinde de yumrular meydana getirebilir.

Bu yumrular kanser hücreleri içeren lenf düğümleridir. Testis kanseri ayrıca vücuttaki diğer organlara da yayılabilir. Akciğerlere yayıldığında öksürük ve nefes darlığına neden olabilir.

Testis kanserinin erken teşhisi; erken teşhis edilen kanserler çok daha kolay tedavi edilebilir. Testislerinizin nasıl göründüğü ve nasıl hissettiğinizin farkında olmak, bir değişiklik meydana geldiğinde bunu bilmenizi sağlar.

Sizin için normal olmayan bir değişiklik fark ettiyseniz, doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Testislerinizi her gün ya da her hafta kontrol etmenize gerek yok. Bu kontrolu zaman zaman gerçekleştirmeniz yeterli…

Testisleri kontrol etmenin en kolay yolu ılık bir duş ya da banyo sonrası, skrotum gevşemiş haldeyken yapmaktır. Avuç içinizle skrotumunuzu kavrayın. Daha sonra her iki elinizin parmakları ve ayrıca baş parmağınızı kullanarak testislerinizi muayene edin.

Ne arıyorsunuz? Her bir testisi nazikçe hissedin. Boyut ya da ağrılıklarındaki farkedilebilir herhangi bir değişiklik birşeylerin yanlış gittiği anlamına gelebilir. Normalde testisin arka üst kısmında yumuşak bir kanal hissetmelisiniz.

Testisin kendisi yumru ya da şişlik içermemeli, düz olmalıdır. Eğer testisinizde bir şişlik farkederseniz mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza kontrol ettirmek üzere bir randevu alınız.

Her iki testiste aynı anda kanser gelişmesi olağan dışı bir durumdur. Böyle olsaydı, bir testisinizi normal hissedip diğeri ile karşılaştıramamaktan endişe ederdiniz.

Bir testis kanseri uzmanına görünmeli miyim? Testis kanserinin belirtileri testisleri etkileyen diğer sağlık durumları ile benzer olabilir.
Bu nedenle pratisyen hekimin kişinin çok ciddi olmayan bir şeye mi yoksa şüpheli bir kansere mi sahip olduğuna karar vermesi çok güçtür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.