Testis iltihabı, testis hastalıkları, testis alınması, orşitis, tedavisi

1-) Orşit, orchitis, testis iltihabı
2-) Epididimit, testis üstbezi iltihaplanması:

Erkeklik organları penis, testis ve epididim (testis üstbezi) dıştan görünen organlarıdır. Testis?de üretilen sperma epididimde toplanır. Epididimdeki spermave hormonlar prostatın yanındaki tohumtorbasına gönderilir. Boşanma sırasında koyu olan meni prostatın salğıladığı hormonun karışımı ile sıvılaşır. Bir benzetme yapacak olursak yoğurt gibi olan meni ayran gibi sıvılaşır. Bunedenle prostat amaliyatı olanlarda boşanma sırasında ağrı çekerler. Testis ve testisüstbezi (epididim) birbirlerine yapışık gibi yakın olmalarına rağmen hastalıkları ve iltihaplanmaları farklıdır.

Orşit (testit iltihaplanması ) nedir?
Testis iltihaplanmasına genelikle virüsler ve nadirende bakteriler sebep olur.
1-) Kabakulağa yakalanan çocukların % 30-35?inde testis iltihaplanması görülür ve bu bazılarında sadece bir testisinin iltihaplanması şeklinde görülürken bazende ikiside aynı anda iltihaplana bilir. Bu virüse paramyxovirüsü (paramiksovirüs) sebep olur.
2-) Genore (belsoğukluğu) ve cinsel organlarda verem
3-) Yaralanma (travma) sonucu iltihaplanma
4-) Nadirende otoimmün hastalığı sebebiyle vücudun kendi antikorları testisi tahripedebilir.

Testis üstbezesi iltihaplanması (epididimit) nedir?
Epididimit (testis üstbeze iltihaplanması ) genelikle idrar yolları iltihplanması ile iltihplar buralara kadar yayılır. Eskiden epididimite belsoğukluğu sebep oluyordu, günümüzde ise Chalmydiler (Kalmidinler) veya Mikoplasmalar buna sebep olmaktadır. Epididimitteki spermalar tohum kordonu aracılığıyla taşınır. Epididimin iltihaplanması kişinin döleme güçünü kaybetmesine sebep olur.

Orşit ve epididimitin belirtileri:
Bu iki organdaki iltihaplanmaların belirtileri hemen hemen aynıdır.
1-) Testis ve epididimde çok yoğun ağrılar.
2-) İltihaplanma testisten epididime ve epididimden testise geçebilir.
3-) Testis ve testis üstbezeleri (epididim) şişer ve sertleşir.
4-) Testis torbasının (scrotum, skrotum) derisi kızarır ve ısınır.
5-) Orşit ve epididimitle birlikte kişide ateşlenme görülür.
6-) Idrar yolları iltihaplanmalarında görülen sık sık idrar yapma (poliüri), geceleri idrar yapmak için kalkma (niktüri), kanlı idrar yapma (hematüri) ve kendini idrar yapma zorunda hissetme (strangüri) gibi haller görülür.

Hastaliğin teşhisi:
Hastalığın teşhisi hasta ile yapılacak detaylı bir konuşmailede teşhis konabilir, şayet kabakulak enfeksiyondan sonra orşit görülmüşse bu hemen anlaşılır. Bu yeterli olmazsa ultrasonla muayenesi kesin çözümdür. İltihaplanmaya hangi mikrobun sebep olduğu ancak kann ve idrar muayenesi ile beli olabilir. Sık sık ve sürekli görülen iltihaplanmalarda ise meninin muayenesi gerekebilir.

Orşit ve epididimitin tedavisi:
Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda antibiyotikler etkili olurken, virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlarda ise Gökçek İksiri ve ZYE etkilidir. Gökçek İksiri ve ZYE immün sistemini harekete geçirerek bakteri ve virüslerin yok olmasını sağlarlar. Bir tanıdığımın testileri şişmiş ve dokununca aşırı ağrıdığını söylüyordu. Birkaç defa doktorunun yazdığı antibiyotikleri kulanmasına ragmen faydasını görmemişti. Ben ona Gökçek İksiri verdim 3 ay sonra hiçbir rahatsızlığının kalmadığını söyledi. Bu rahatszılık bendede vardı bende çok tedavi yöntemi dendim. Bir gün gececi çalışırken ağrılara dayanamadım ve Frakfurt havaalanındaki acil kliliğe gittim. Durumu analtım bakmadılar bile antibiyotik verip gönderdiler. Dar pantolon giyemiyor elimle dahi dokunamıyordum. Aşırı şişti ve ağrı yapıyordu. Gökçek İksirinden önce noni, aloe vera, çörekotuyağı vb.., çok şey denedim, faakt kesin çözüm olmadı. Gökçek İksirinden sonra kısa sürede iyileşti. Bu rahatsızlık kabakulak geçirenlerde sıkca görülen bir durumdur.

Belenmekte önmelidir hayvansal besinler nedeniyle testislerdeki yağlanama kandolaşımı anormaliklerine sebep olur. Şayet kişi çocukluğunda kabakulak geçirmişse, virüs kalıntıları ileride tekrar iltihaplı hastalıklara sebep olabilir. Tedavisi Gökçek İksiri ile mümkündür. Sağlıklı beslenmek tedavi sürecini hızlandırır.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

3 Replies to “Testis iltihabı, testis hastalıkları, testis alınması, orşitis, tedavisi”

  1. Öncelikle benim de böyle bi testisde şişme oldu sağ testis yanma hissi ve şişlik ağrı sağ testisin üstünde damarlar siyah oldu 15 gün antibiyotik tedavisi gördüm hastanede bi faydası olmadı ve halen devam etmektedir akıl verin artık dayanamıyorum bu acıya

    1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun 0212 621 21 65 – 0212 621 21 66 numaralı telefonlarımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.