Tavuk etinde arsenik iddiaları yalanlandı

Platform tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de kanatlı sektöründe üretimin Avrupa Birliği norm ve standartlarına uygun metotlar kullanılarak yapıldığı, tüm süreçlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sürekli titizlikle takip edildiği ve denetlendiği belirtildi.

Halkın sağlıklı ve dengeli beslenmesine oldukça önemli katkılar sağlayan kanatlı sektörünün, konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından, bilimsel olmayan hatalı açıklamalarla yıpratılmaya çalışıldığının altı çizilen açıklamada, “Tavuk etinde zehir var” başlığı ile gündeme gelen ve Türkiye’deki üretim metoduyla kesinlikle alakası olmayan bir bilginin haber olarak aktarılmasının, halkın sağlıklı beslenmesi ve değerli bir protein kaynağını tüketmesinde çekince yaratacak bilgi kirliliğine neden olduğu ifade edildi.

Söz konusu açıklamada bahsi geçen arsenik kalıntısının ABD’de tavuk ve domuz beslenmesinde kullanılan ruhsatlı 4 adet yem katkı maddesi ilaçla (Roxarsone, Nitarsone, Arsanilic Acid ve Carbarsone) ilgili olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu ilaçlar organik formda arsenik içermekte olup 2011 ve 2013 yıllarında yapılan araştırmalarda ABD’de marketlerden alınan tavuk etiörneklerinde, limitlerin altında olmakla birlikte, arsenik kalıntısı bulunması sonucu 2013 Eylül ayında üçünün, 2015 Nisan ayında da birinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından hayvan yemlerinde kullanılmaları yasaklandı. Bunun ülkemiz kanatlı sektöründeki bir durum gibi aktarılması ülke ekonomisine ve toplum sağlığına yapılan en büyük kötülüktür. Ülkemizde kullanımı 2006 yılından beri yasak olan bu tip bileşiklerle ilgili olarak kafa karıştırıcı bilimsel olmayan açıklamaların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Piliç eti ve yumurta üretiminde dünyada ilk 10, Avrupa’da ise ilk 3 ülke arasında yer alan sektörümüzü büyütürken ve geliştirirken her zaman bilimin yanında olduğumuzu, bu vesileyle bir kez daha gururla paylaşmak isteriz.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.