Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yerine getirmek sağlığımız açısından son derece yardımcı. Lakin dikkat etmezsek sakatlanma gibi negatif sonuçlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar Uyarıyor; Bilhassa yük, yüzme, koşma, futbol gibi spor aktivitelerinden önce mutlaka 10 dakika ısının. Her gün değil birer gün arayla spor yapın…

Spor yaparken en sık meydana gelen yaralanmalar;
Profesyonel sporcularda örneğin basketbol, voleybol ve futbol oynayanlarda en sık dize karşın yaralanmalar meydana geliyor. Erkeklerde halı saha maçları fazla yaygın, dolayısıyla menisküs ve çapraz senet yırtıkları çok sık görülüyor. Dizin bükülmesine, ani travmaya alt olarak çapraz bağ yırtıkları oluşuyor. Yüzmede çok sık yaralanma görülmüyor, daha fazla omuz kaslarına yönelik zorlanmalar oluyor. Voleybol ve basketbol oynayanlarda ise boyun ve omuz bölgesinde problemler oluşuyor. Omuz bölgesinde minik adale yırtılmaları görülebiliyor.

Spor yaparken meydana gelen yaralanmalar için uygulanacak tedaviler:
Yaralanma meydana geldiği anda ilk kez buz uygulaması yapılmalı. Bölgeyi istirahate alıp atel veya alçı ile sabitlemek gerekiyor. Birincil yapılacak şey bölgeye baskı uygulayıp şişi indirmek.

Birincil müdahale fazla manâlı
Ilk anda buz uygulaması gerçekleştirmek ve derhal bir hastaneye müracaat etmek gerekiyor. Eğer laf konusu olan büyük bir kırıksa sabitlemek gerekli. Zaten eğer hasta o bölgeyi oynatamıyor ve büyük bir ağrı çekiyorsa kırık var anlamına geliyor. Önce bir film çekiliyor ve sonuca kadar bir tedavi uygulanıyor. Fakat esas tedaviyi buz, istirahat, ağrı kesici ve bölgeyi sıkıştırıp atel olmak önemlidir.

Birer gün arayla spor yapın
Dünyanın her yerinde önerilen, sportif aktivitelerini haftada 3 kere olmak üzere 30-40 dakika yapmaktır. Uzmanlar özellikle tartı, yüzme, koşma, futbol gibi spor aktivitelerinden önce mutlaka 10 dakika ısınmayı öneriyor. Yürüyüş için de en ideal usul; 10 dakika ısınma, 20 dakika tempolu yürüme, 10 dakika soğuma biçiminde olmalı. 10 dakika ısınma esnasında vücut ısınıyor, eklem bağlarında esneklik artıyor, kas gücünü teftiş edebilirsiniz. En yerinde olan, sporu bir gün arayla yerine getirmek. Çünkü kaslarımızı zorladığımızda ertesi gün dinlendirmezsek adale büyümez, güçlenmez, denge sorunu oluşur ve bu da sakatlanmalara yol açar. Halı saha maçı yapanlar da haftada bir gün yapmalılar. Ama iyi kondisyonlu olanlar haftada iki kez yapabilir. Spor bir gün arayla yapılırsa vücut dinlenir, toparlanır. Kaslar da gevşemiş ve dinlenmiş olduğundan bir sonraki yüklenmeye hazır olur.

Kaynak: http://www.medicana.com.tr/formlar/2014/haziran/spor-sakatlanmalari.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.