siyatik ağrısı

Siyatik Ağrıları ve Nedenleri

siyatik ağrısıSiyatik sinir kalça içerisinde piriformis adı verilen bir kasın içerisinden geçerek bacağa doğru gider. Siyatik sinirin sıkışması ya da yangısı bütün bacağa yayılan ve siyatik adı verilen ağrılara yol açar. Ancak halk arasında bel fıtığı da benzer bulgularla seyrettiği için siyatik olarak adlandırılabilir.

Piriformis kasının ağır kaldırma ya da ters bir harekete bağlı olarak kasılması, spazmı sonucunda siyatik sinir kas arasında sıkışabilir. Bazen yokuş aşağı hızla koşanlarda da gelişebilir.
Ağrı kalçadan ayağı doğru yayılır. Yanma vardır. Kalçayı oynattıkça artar. Oturup kalkarken artabilir. Teşhisi klinik muayene ile yapılır. Görüntüleme yöntemleri her zaman bir şey göstermeyebilir.

Tedavisi

Tedavisinde her gün 2-3 kez bölgeye 10 ar dakika süre ile buz uygulanabilir. Hafif vakalarda genellikle işe yarar ve geçer. Bunun yanı sıra istirahat, aspirin benzeri yangı azaltıcı ilaçlar kullanılabilir.
Piriformis kasım geliştirici egzersizler işe yarar.

Bu yöntemlerle düzelmeyen hastalarda, lokal anestezikle birlikte düşük doz kortizon piriformis kasına enjekte edilerek rahatlama sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.