Şişmanlık Ve Şişman Kişilerde Şeker Hastalığı Riski

Aşırı kilolu kişilerde tipi diyabetes mellitus dediğimiz erişkin tipi şeker hastalığı oluşma riski normal kilolu kişi­lere göre 4 kat daha fazladır. Tip 2 diyabetli hastaların yüzde 60 ila 90′ı şişmandır. Orta derecede şişman kişilerde normal kilolu kişilere göre şeker hastalığı görülme riski 30-40 kat daha fazladır.

Şişman kişilerde şeker hastalığı gelişimine neden olan 3 esas neden vardır; bunlar kandaki insülin hormonunun yüksekliği ve etki gösterememesi, kanda yağların fazla ol­ması ve yağ hücrelerinden şeker hastalığı yapan bazı hor­monların fazla salgılanmasıdır.

Ayrıca şişmanlık derecesi arttıkça, şişmanlık süresi uza­dıkça ve hızlı kilo artımı durumunda şeker hastalığına ya­kalanma riski artar. Vücuttaki yağların mide ve iç organ­ların etrafında toplandığı erkek tipi şişmanlık, şeker hasta­lığı yönünden daha büyük risk taşır ve bu tip şişmanlar şe­ker hastalığına daha kolay yakalanırlar.

Şişman kişiler şeker hastalığı gelişimini önlemek için ideal kilolarına kadar zayıflamak, sağlıklı beslenmeli, yani lifli sebze ve meyveleri fazla, unlu ve şekerli gıdaları az tü­ketmeli, sıvıyağ kullanmalı ve ayrıca her gün en az 30 da­kika yürüyüş yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.