Sinir Ağrılarının Nedir

Sinir Ağrıları Nasıl Hissedilir?

Sinir ağrısı çeken kişiler bunu farklı şekillerde hisseder. Bazıları için bu ağrılar gecenin ortasında saplanır. Diğerleri içinse, bütün gün boyunca hissettikleri sızlama ve yanma şeklindedir.

Kontrol edilemeyen sinir ağrılarına dayanmak güçtür. Ancak çoğunlukla tedavi ile kontrol altına alınabilmektedirler.
Sinir hasarı yalnızca ağrıya neden olmaz. Aynı zamanda, ihtiyacınız olduğu zamanda acı hissetmenize engel olan bir uyuşukluğa da yol açabilir. Sinir hasarı olan kişiler bazen farkında olmadan kendilerini yaralarlar. Doktorunuz kendinizi –özellikle de bacaklarınızı- yaralara karşı düzenli olarak kontrol etmenizi önerebilir.
Ağrının bir uyarı olduğu düşünülmektedir. Ellerinizi bir sobaya çok yakın tuttuğunuzda, sinirler beyne bir acı sinyali gönderir ve siz de kendinizi yakmadan önce elinizi geri çekersiniz. Ancak eğer sinir ağrınız varsa, bu sistem çalışmaz. Hasar gören sinirler yanlış sinyaller gönderebilir ve herhangi başka bir neden olmadan gerçek bir ağrı hissedebilirsiniz. Ya da hasarlı sinirler, bir yeriniz yaralandığında acı hissetmenizi önleyebilir.
Bazıları, belli vücut pozisyonlarının veya faaliyetlerinin –sırada beklemek veya yürümek gibi- ağrı verici olduğunu düşünür. Sinir hasarı aynı zamanda vücudunuzu aşırı hassas hale de getirmektedir. Hafif bir esinti bile dayanılmaz acılar verebilir.
Sinir hasarı işleri ellerinizle yapmanızı zorlaştıracak şekilde his kaybına neden olabilir. Örgü örme, daktilo yazma ve ayakkabılarınızı bağlama güç hale gelebilir. Sinir hasarı olan pek çok kişi, dokunma hislerinin sanki sürekli eldiven takıyorlarmış gibi köreldiğini söylemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.